KOMUNIKAT z dnia 14.03.2020 r.
w związku z zegrożeniem epidemią koronawirusa (COVID-19)

Drodzy Parafianie,
Zagrożenie epidemią koronawirusa powinno zmusić nas WSZYSTKICH do roztropności i rozwagi.
W związku ze zmieniającą się sytuacją i wprowadzonym wczoraj wieczorem ograniczeniem zgromadzeń powyżej 50 osób, które dotyczy również zgromadzeń religijnych, jako duszpasterze zostajemy postawieni w trudnej sytuacji organizacyjnej ograniczenia zgromadzeń do 50 osób. Niewyobrażalnym jest moment, kiedy jako kapłani mielibyśmy stanąć przed kościołem i odmówić uczestnictwa w Eucharystii komukolwiek. Zaistniały przepis oznacza w praktyce możliwość uczestnictwa w Eucharystii tym, którzy zamówili intencje i najbliższej rodziny oraz niewielkiej grupie osób. Prosimy, weźcie to pod uwagę i zastosujcie.
Biorąc również pod uwagę ograniczone możliwości powierzchniowe naszej świątyni przypominam o udzielonej dyspensie Ks. Arcybiskupa Tadeusza Wojdy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii na czas zagrożenia epidemią i proszę abyście swoim bliskim (szczególnie osobom starszym i chorym) przypomnieli i wspólnie z nimi rozważyli w modlitwie i sercu decyzję o udziale w niedzielnej Eucharystii.
Wiem, że dla wielu z Was trudno będzie pozostać w domu, jednak w sytuacji zagrożenia poczujmy się odpowiedzialni za siebie i innych.
Zachęcamy do duchowego uczestnictwa w Eucharystii za pośrednictwem mediów i komunii duchowej. Osobom uczestniczącym w tym czasie w modlitwie za pośrednictwem mediów przypominamy, że w sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia Komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można - jeśli się jest w stanie łaski uświęcającej - wzbudzić pragnienie przyjęcia komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Pamiętajmy, że nie wystarczy, wysłuchanie czy obejrzenie transmisji Mszy św., ale zadbajmy o współuczestnictwo duchowe z wiernymi zgromadzonymi na danej Eucharystii, poprzez zaangażowanie się we Mszy św. przeżywanej w domu (tak jakbyśmy byli w kościele).
Jeszcze raz prosimy osoby starsze, dzieci, młodzież i wszystkich, którzy odczuwają strach przed koronawirusem aby w myśl zarządzeń władz państwowych i kościelnych pozostańcie w domach i korzystajmy z Mszy transmitowanych przez telewizję, radio i internet.
Wszystkim, tym którzy za wszelką cenę będą chcieli uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii w kościele informujemy, że - na czas zagrożenie epidemią - sobotnia wieczorna Msza św. będzie celebrowana z formularza niedzielnego oraz w niedzielę (oprócz Mszy św. celebrowanych o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00) będzie celebrowana DODATKOWA Msza św. o godz. 14.00.
Zatroszczmy się o osoby starsze i samotne z grona bliskich i sąsiadów! Może warto poprosić je o ich numery telefoniczne, by nie narażając je na niepotrzebne odwiedziny dowiedzieć się jak się czują, lub też czy nie potrzebują naszej pomocy.
Pamiętajmy też w modlitwie o całym personelu medycznym, służbach mundurowych, ekspedientkach w sklepach, aptekarzach oraz wszystkich, którzy - często narażając swoje życie - zapewniają bezpieczeństwo w tym ważnym i odpowiedzialnym okresie ogłoszonego wczoraj stanu zagrożenia epidemicznego.
Proszę Was, Drodzy Parafianie, dotrzyjcie z tą informacją do wszystkich w swoim otoczeniu.

Piątek, Wielki Tydzień
Wielki Piątek Męki Pańskiej