Wyszukiwanie

Obecni duszpasterze parafii

 

PROBOSZCZ - Ks. Andrzej CHUTKOWSKI, pełniący tę posługę od 1.07.2005 r.


WIKARIUSZ   - Ks. Piotr WALIŃSKI, pełniący tę posługę od 26.08.2015 r.

 

Pierwszym  proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu był Ks. Gustaw Bayern, przybyły tu z parafii w Kirchbergu w Niemczech na prośbę społeczności Supraśla (władze carskie zgodziły się na powstanie parafii rzymskokatolickiej w Supraślu z zastrzeżeniem, iż ksiądz-Polak ani język polski nie będą dopuszczone do liturgii kościelnej w tej świątyni). Ks. Gustaw rozpoczął swoją posługę jako proboszcz parafii dnia 1 maja 1868 r., ale już wiosną 1869 r. został aresztowany i pod eskorta kozacką wywieziony z Supraśla. Jego miejsce zajmowali już księża polscy, którzy jednak, aż do odzyskania niepodległości przez Polskę, zmieniani byli dość często, jako niewygodni władzom zaborczym.

 

Wykaz proboszczów i administratorów parafii  

pw. Świętej Trójcy w Supraślu (w latach 1868-2005)

 

 

Nazwisko i imię

Rozpoczęcie posługi w parafii

Zakończenie posługi w parafii

Bayen Gustaw

01.05.1868

09.03. 1969

Rupejko Kajetan Florian

14.06.1869

29.12.1880

Prapulinat Adam

24.04.1881

13.07.1881

Pisanka Adam

13.07.1881

20.03.1882

Głodeń Jerzy

17.09.1882

30.10.1891

Knobelsdorf Ryszard

16.11.1891

16.12.1892

Lenkiewicz Placyt

16.12.1892

06.10.1893

Lachowicz Stefan

06.10.1893

02.11.1898

Sobolewski Napoleon

02.11.1898

15.03.1899

Lachowicz Stefan

15.03.1899

14.07.1899

Wojewódzki Henryk

14.07.1899

27.01.1900

Ejtminowicz Wilhelm

27.01.1900

15.02.1902

Wojewódzki Henryk

15.02.1902

30.09.1902

Łuchtanowicz Władysław

30.09.1902

15.03.1905

Tarasewicz Józef

15.03.1905

7.03.1912

Akrejc Mieczysław

7.03.1912

2.04.1919

Kryński Jan Antoni

2.04.1919

7.05.1923

Sidorowicz Otton

7.05.1923

23.12.1960

Bójnowski Stanisław

23.12.1960

08.12.1990

Wiatr Franciszek

08.12.1990

1994

Falkowski Ryszard

1994

27.07.1997

Żdanuk Tadeusz

27.07.1997

02.09.2001

Bezubik Jerzy

02.09.2001

19.07.2005

Chutkowski Andrzej

19.07.2005

 

 

Przez cały okres istnienia parafii w Supraślu najdłużej funkcję proboszcza pełnił Ks. Otto Sidorowicz - przez 37 lat (od 7 maja 1923 r. do 23 grudnia 1960 r.).

 

Ks. Otton Sidorowicz

 (Ks. Otto Sidorowicz)

 

W ostatnich latach posługę duszpasterską jako wikariusze parafii pełnili:

- ks. MARIUSZ BORYS

- ks. ROBERT TWORKOWSKI

- ks. MAREK LIPISZKO

- śp. ks. WŁODZIMIERZ PRAWDZIWY

 

Obecny proboszcz - Ks. Andrzej Chutkowski - jest 24. kapłanem, pełniącym funkcję proboszcza blisko 150-letniej parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu.

 

Ks. Andrzej Chutkowski urodził się 30 grudnia 1967 r. w Białymstoku, jako syn Czesława i Ludwiki. Po ukończeniu VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, wstąpił w 1986 r. do Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Dnia 31 maja 1992 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk Ks. Arcybiskupa Edwarda Kisiela, Metropolity Białostockiego. Przez rok pracował jako wikariusz i katecheta w Parafii pw. Świętej Trójcy w Juchnowcu. Od 6 lipca 1993 r. - przez 12 lat - pełnił funkcję wikariusza Parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku i pracował jako katecheta, najpierw w Szkole Podstawowej nr 33, a następnie w Publicznym Gimnazjum nr 13 w Białymstoku. Przez wiele lat był przewodnikiem "Grupy Amarantowej" Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę, a od 2002 r. - przez trzy kolejne lata - jej głównym organizatorem i kierownikiem. Na mocy dekretu Ks. Arcybiskupa Stanisława Szymeckiego, w latach 1997-2005, pełnił także funkcję kierownika diecezjalnych pieszych pielgrzymek do sanktuariów w Krypnie i Juchnowcu.  

Dekretem z dnia 1 lipca 2005 r. został mianowany proboszczem Parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu i pracuje jako katecheta w Liceum Plastycznym.

Do 2011 r. - przez 10 lat, ks. Andrzej, pełnił także funkcję Moderatora Diecezjalnego Domowego Kościoła Archidiecezji Białostockiej.

 

Dzisiaj jest

poniedziałek,
17 lutego 2020

(48. dzień roku)

Święta

Poniedziałek, VI Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP

Sonda

Czego najczęściej poszukujesz na stronie parafialnej?

godziny sprawowania Mszy św.

aktualności z życia parafii

informacje o parafii i jej historii

fotografie z życia parafii

ogłoszenia duszpasterskich

formalności kancelaryjne

regulamin cmentarza

informacje o grupach i wspólnotach działających przy parafii

inne informacje


Licznik

Liczba wyświetleń strony:
21622