SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Dokumenty potrzebne do zawarcia sakramentu małżeństwa:

- aktualne metryki chrztu narzeczonych;
    - zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (dotyczy tzw. ślubów konkordatowych)
            lub Akt Ślubu (w przypadku zawartego wcześniejszego związku cywilnego);
    - zaświadczenie o uczestnictwie w „konferencjach przedślubnych dla narzeczonych”;
    - zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedziach;
    - zaświadczenie z parafialnego Poradnictwa Rodzinnego;
    - ostatnie świadectwo z lekcji religii.

Narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed planowanym ślubem.

Konferencje przedślubne dla narzeczonych

Szczegółowy terminarz katechez przedmałżeńskich dla narzeczonych organizowanych w Archidiecezji Białostockiej w roku 2015 zamieszczony jest na stronie internetowej:

Spotkania w Poradni Rodzinnej

Narzeczeni w Poradni Rodzinnej umawiają się indywidualnie z doradcą rodzinnym na trzy obowiązkowe spotkania. Do Poradni powinni narzeczeni zgłosić się najpóźniej 2 miesiące przed ślubem, gdyż spotkania odbywają się w określonym odstępie czasu. Celem spotkań w Poradni Rodzinnej jest zapoznanie się przyszłych małżonków i rodziców z naturalnymi metodami rozpoznawania płodności. Pod okiem doradcy rodzinnego para uczy się obserwacji cyklu kobiety. Po zakończeniu trzech spotkań narzeczeni otrzymują wspólne zaświadczenie, ważne bezterminowo.

- adresy i kontakty do placówek Parafialnych Poradni Rodzinnych

Upoważnienia do fotografowania
i filmowania podczas liturgii

Zgodnie ze "Wskazaniami Komisji Episkopatu Polski ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego dotyczącymi fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii"z dn. 5 grudnia 1994 r. i Zarządzeniem Arcybiskupa Metropolity Białostockiego z dn. 13 marca 1995 r. fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy - okazjonalnie lub na sposób stały - zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są zobowiązani do posiadania pisemnego upoważnienie miejscowej władzy diecezjalnej.

W Archidiecezji Białostockiej upoważnienia wydawane są w Wydziale Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Białostockiej, ul. Kościelna 1, tel. 85-665-24-25, 85-665-24-26.

Upoważnienie ważne jest 12 miesięcy, do 30 kwietnia każdego roku.

środa,
27 stycznia 2021