Podsumowanie odwiedzin duszpasterskich w 2011 r.
Przed tygodniem - w sobotę 19 lutego - zakończone zostały tegoroczne odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii. Pragnę przedstawić krótkie podsumowanie tych odwiedzin.
Na dzień dzisiejszy nasza parafia liczy 1822 osoby. W czasie kolędowym spotkaliśmy się z 630 rodzinami. Z serca dziękujemy za to że dołożyliście wielu starań, aby to doroczne spotkanie miało rzeczywiście charakter rodzinnego święta. Wyrazem tego była obecność, w miarę możliwości, wszystkich członków rodziny, odświętny strój oraz prawdziwie serdeczna atmosfera. Słowa podziękowania chcemy złożyć również tym, którzy na czas kolędy brali urlop, bądź inaczej organizowali sobie czas pracy, po to by się spotkać. Mimo bardzo wielu powodów do radości są także sprawy, które budzą słuszny niepokój, jak np. jednostkowe przypadki ukrywania nieformalnych związków; zanik życia wiary skrywany pod fasadą przesadnej życzliwości. W tym roku też z różnych powodów w 33 przypadkach drzwi domów zastaliśmy zamknięte – czasem powodem był nagły wyjazd, czasem praca, a czasami zwykły brak chęci spotkania. Mówi się trudno. W ogromnej jednak większości przeżywanych wizyt panowała życzliwa atmosfera, piękna wschodnia gościnność i religijność jej mieszkańców. W czasie kolędy zasadniczą część spotkania stanowiła modlitwa i rozmowa dotycząca parafii, życia rodzinnego, spraw duszpasterskich. Rozmawialiśmy o problemach dotyczących dnia codziennego: o przeżywanej samotności, o bezrobociu, trudnej sytuacji finansowej, wyjazdach najbliższych w poszukiwaniu pracy za granicą, o studiach młodzieży, problemach związanych z przyszłością dzieci, o ich nauce, o problemach wychowawczych i małżeńskich oraz o przeżywanej samotności po stracie najbliższych. Częste troski wśród parafian to także sprawy zdrowia, trudne warunki materialne rencistów i emerytów oraz ludzi młodych; coraz bardziej widoczna słabnąca więź rodzina oraz problemy i obawy związane z nadużywaniem alkoholu przez członków rodziny czy sąsiadów. Wiele osób pytało o stan prac remontowych Domu Parafialnego. Godnym uznania jest fakt przezywania życzliwej w większości atmosfery i wzajemnej zgody między sąsiadami, chociaż dostrzegliśmy przypadki wzajemnej izolacji czy wręcz wrogości miedzy ludźmi. I nad tym trzeba popracować, gdyż jako chrześcijanie mamy dążyć do pojednania, przebaczenia i zgody.
Reasumując - Dziękujemy za te spotkania. Usłyszeliśmy też wiele słów ciepłych i odbyliśmy tak wiele życzliwych spotkań. Głębiej poznaliśmy naszą wspólnotę parafialną. Były to tysiące dobrych chwil podczas tej duszpasterskiej wizyty.
Pozwólcie, Kochani, że przedstawię jeszcze kilka danych statystycznych dotyczących naszej parafii.
Jak wspomniałem nasza parafia liczy 1822 osób. Na jej terenie mieszkają 282 osoby innych wyznań: w tym osoby prawosławne, muzułmanie, świadkowie Jehowy, co stanowi razem 13% ludności zamieszkującej teren naszej parafii. Wśród 663 rodzin należących do naszej parafii jest: 51 rodzin rozwiedzionych lub żyjących w separacji, 30 rodzin żyjące tylko w związku cywilnym bez sakramentu małżeństwa, a którym w pierwszym sakramentalnym związku się nie ułożyło, lub takie rodziny, które nie mając przeszkód, świadomie żyją tylko w związku cywilnym. Niepokojący jest również fakt, iż na terenie naszej parafii aż 21 par żyje bez żadnego związku małżeńskiego ani cywilnego ani kościelnego - na tzw. „próbę” czy „kocią łapę”, same wyłączając się z życia sakramentalnego Kościoła. Na terenie naszej parafii zamieszkuje aż 152 wdowców i wdowy.
Z akt kancelaryjnych naszej parafii wynika, że w roku 2010:
- zostało ochrzczonych 36 dzieci,
- do sakramentu Pierwszej Spowiedzi i Komunii św. przystąpiło 14 uczniów szkoły podstawowej,
- do sakramentu bierzmowania przystąpiła 20 osobowa grupa młodzieży,
- zostało pobłogosławionych 27 par małżeńskich, z czego tylko 4 mieszkają w Supraślu – reszta przebywa za granicą lub zamieszkała w różnych częściach Polski
- Aż 123 razy odwiedzaliśmy osoby chore i w podeszłym wieku z sakramentalną posługą i 97 osobom udzielony został sakrament namaszczenia chorych
- w ubiegłym roku w naszym kościele pożegnaliśmy 28 osób, które zakończyły swą ziemską pielgrzymkę i odeszły do Pana, ale aż 6 osób przeszło do wieczności z winy własnej lub najbliższej rodziny ostatnio nie przystępując do żadnych sakramentów. I tu prośba byśmy zadbali o to.
Jako duszpasterzy cieszy nas za to coraz większe Wasze zainteresowanie życiem religijnym i wspólnotowym naszej parafii. Widoczne to było podczas wspólnych rozmów kolędowych, jak i w stopniowym angażowaniu się w życie parafialne osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Obecnie przy naszej parafii swoje spotkania mają następujące grupy:
- ministranci młodsi – we wtorki o godz. 17.00
- ministranci starsi – w soboty o godz. 19.00
- schola dziecięca – w niedzielę o godz. 11.00
- grupa dzieci spotykająca się w każdy wtorek o 17.45 na krótkiej modlitwie różańcowej
- spotkania duszpasterstwa harcerzy – w każdą ostatnią niedziele miesiąca,
- Apostolstwo Maryjne – w IV niedzielę miesiąca o godz. 17.00
- Msza św. i konferencja członkom supraskich Kół Żywego Różańca – w naszym kościele w I sobotę miesiąca nieparzystego
- wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, która w naszej świątyni modli się przed Najświętszym Sakramentem w każdą sobotę nieparzystego miesiąca w godzinach od 8.00 do 9.00
- parafialny chór dziecięcy „Cantus Deo” z nita gospel
W trosce o dziatwę i młodzież oraz chcąc zagospodarować ich zapał i czas – wraz z ks. Mariuszem – pragniemy już niedługo reaktywować oazę dziecięcą i Koło Caritas, a także skupić uczniów gimnazjum, szkół średnich i studentów w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – którego spotkania odbywać się będą w II i IV niedzielę miesiąca po Mszy św. wieczornej. Wspólnie z nimi pragniemy organizować różne formy rekreacji, wieczory filmowe, wyjazdy, dyskusje, dni skupienia. Naszym pragnieniem jest także już od najbliższego czwartku przywrócenie spotkań osób - modlących się o święte i liczne powołania kapłańskie i zakonne w ramach Grona Przyjaciół Seminarium - które gromadzić się będą w każdy I czwartek miesiąca na Mszy św. wieczornej. Pokłosiem wizyty duszpasterskich jest także „odkrycie” mieszkającej od niedawna na terenie naszej parafii - pani dyrygent, która zgodziła się na poprowadzenie – już od września tego roku – prób „Chóru Świętej Cecylii”, działającego przy naszej parafii od 1906 r. Chcemy także ponownie zintegrować grono tzw. „ministrantów seniorów” i dawnych „oazowiczów”. Zapraszamy ich w najbliższą niedzielę – 6 marca na Mszę św. wieczorną odprawiana o godz. 18.30.
Cieszymy się, iż wiele osób docenia wszelkie dotychczasowe inicjatywy życia wspólnotowego i religijnego w naszej parafii. Dziękujemy też za uwagi i podpowiedzi. Wszystko to ma służyć wzajemnemu ubogacaniu się.
Kończąc podsumowanie z tegorocznych wizyt duszpasterskich, pragniemy wszystkim jeszcze raz serdecznie podziękować za otwarcie swoich domów, mieszkań i serc, za czas, jaki nam poświeciliście, za to, że czasem musieliście czekać na nas. Dziękujemy za podtrzymywanie tej pięknej tradycji kolędowej i za wszystkie formy ofiarności i życzliwości. Niech Bóg Wam wynagrodzi i spełni wszystkie dobre pragnienia, kryjące się w Waszych sercach.
- Proboszcz Parafii
Supraśl, dn. 28 lutego 2011 r.