Na terenie Supraśla działają obecnie dwie drużyny harcerskie:

- 1 DH im. Zawiszy Czarnego

- 73 DH TRAMP im. Edmunda Świeżyńskiego

Historia I Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego w Supraślu

I-sza Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego została założona przez Dh. HO Leona Dublaka, który przybył do Supraśla z Czarnej Wsi. 15 kwietnia 1933 r. w Szkole Powszechnej w Supraślu zainicjował on działalność „Czarnej Jedynki”, tym samym rozpoczynając działalność ZHP w Supraślu. Pełnił on funkcję drużynowego do roku 1935, kiedy po ciężkiej chorobie zmarł. Po nim kolejno funkcję tę pełnili: Borys Lejman (1935-1937), Jan Arcichowski (1937-1938) oraz Henryk Szczęsnowicz (1938-1939).

W czasie wojny działalność drużyny zostaje przerwana. Po wojnie – 1 marca1945 r. ponownie drużynę powołują do działania Janusz Doroszkiewicz i Czesław Kmita, który do roku 1947 pełnił funkcję drużynowego „Czarnej Jedynki”. W latach 1947-1948 drużynę prowadził Jerzy Leszczyński, przez kolejne dwa lata – Zbigniew Muklewicz. W 1950 r. nastąpiło rozwiązanie drużyny, ale w tym samym czasie powstaje Organizacja Harcerska, która działa do roku 1955. Rok później Czesław Kmita ponownie organizuje I-szą Drużynę Harcerską im. Zawiszy Czarnego i prowadzi ją do roku 1967, natomiast w 1957r. w Supraślu powstaje szczep „Knieja”, w skład którego wchodzą wszystkie drużyny terenu Supraśl: 8 drużyn harcerskich (w tym „Czarna Jedynka”) i 2 zuchowe.

W 1984 r. Dh. hm. Stanisław Garstka obejmuje funkcję drużynowego, „Czarna Jedynka” otrzymuje specjalność pożarniczą, co skutkuje późniejszymi sukcesami w tej dziedzinie, m.in. I miejscem w Mistrzostwach Polski Drużyn Pożarniczych organizowanych w 1997 r. w Sochaczewie. W 1985 r. z inicjatywy hm. Garstki powstaje środowiskowy Krąg Instruktorski „Knieja”, natomiast w 1993 r. chór – „Czyżyki”. Po śmierci Dh. hm. Stanisława Garstki (2006 r.) funkcję drużynowej I Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego w Supraślu pełni wnuczka dh.Garski - Edyta Niemyjska.

W miejscu ostatniego ogniska Dh. Leona Dublaka i jego podopiecznych na pamiątkę harcerze usypali kopiec, który w czasie okupacji zniknął. Dopiero po wojnie był ponownie podsypywany, aż wyrósł do znacznego pagórka. W 50 rocznicę założenia „Czarnej Jedynki” harcerscy Seniorzy wykonali Obelisk z dębowych bali, na którym zamocowano odlew żeliwny krzyża harcerskiego i wyrzeźbiony napis: „Tym, którzy odeszli na wieczną wartę”. Na Kopcu jest również umieszczona tablica dębowa, której napis głosi: „Kopiec pamięci Dh. L. Dublaka, założyciela ZHP w Supraślu – usypany 1935 r.

(na podstawie  http://1dhsuprasl.tnb.pl/news.php)

Historia 73 Drużyny Harcerskiej TRAMP im. Edmunda Świeżyńskiego w Supraślu

73 SDH „TRAMP” powstała w wyniku oddzielenia się z 1 Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego w Supraślu. Numer drużyny został wybrany w związku z datą pierwszej zbiórki – 7.03.1998 r. Jej założycielem i pierwszym drużynowym był ks. Aleksander Dobroński.

Jest to drużyna o specjalności wędrowniczej z elementami survivalu. Należy ona do Związku Harcerstwa Polskiego – Hufiec Białystok.

Nazwa „Tramp” oznacza obieżyświata i włóczykija. Została ona wybrana w związku ze specjalnością drużyny i faktem, iż w pobliżu Supraśla znajduje się miejsce o tej samej nazwie.

Wychowanie i praca w drużynie oparte są na wartościach chrześcijańskich oraz zasadach metody harcerskie.

Na bohatera drużyny harcerze wybrali dh Edmunda Świeżyńskiego, którego nazwisko widnieje na pomniku w parku miejskim w Supraślu. Stało się to za namową dh Leonarda Dobrowolskiego. Patron  drużyny urodził się w Warszawie, jednak jako młody chłopak przyjechał wraz z rodziną do Supraśla. W 1916 roku jako jeden z pierwszych założył drużynę harcerską, z którą często tu przyjeżdżał na biwaki, a był wtedy uczniem Gimnazjum w Białymstoku. W 1918 roku dh Świeżyński zgłosił się na ochotnika do armii, aby walczyć o niepodległość naszej Ojczyzny. Zginął w 1919 roku w okolicach Lwowa. Miejsce jego pochówku jest nieznane.

(na podstawie  http://free.of.pl/h/harcerze73sdh/)

Wszystkich harcerzy - zarówno tych, którzy obecnie tworzą obie supraskie drużyny, jak i dawnych harcerzy zapraszamy w każdą IV niedzielę miesiąca - na harcerska Mszą św. sprawowaną w kościele pw. Świętej Trójcy o godz. 18.30.

Większa część funkcji liturgicznych w czasie Eucharystii przygotowana jest przez harcerzy.