Wyszukiwanie

 Na terenie Supraśla działają obecnie dwie drużyny harcerskie:

- 1 DH im. Zawiszy Czarnego

- 73 DH TRAMP im. Edmunda Świeżyńskiego

 

Historia I Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego w Supraślu

I-sza Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego została założona przez Dh. HO Leona Dublaka, który przybył do Supraśla z Czarnej Wsi. 15 kwietnia 1933 r. w Szkole Powszechnej w Supraślu zainicjował on działalność „Czarnej Jedynki”, tym samym rozpoczynając działalność ZHP w Supraślu. Pełnił on funkcję drużynowego do roku 1935, kiedy po ciężkiej chorobie zmarł. Po nim kolejno funkcję tę pełnili: Borys Lejman (1935-1937), Jan Arcichowski (1937-1938) oraz Henryk Szczęsnowicz (1938-1939).

W czasie wojny działalność drużyny zostaje przerwana. Po wojnie – 1 marca1945 r. ponownie drużynę powołują do działania Janusz Doroszkiewicz i Czesław Kmita, który do roku 1947 pełnił funkcję drużynowego „Czarnej Jedynki”. W latach 1947-1948 drużynę prowadził Jerzy Leszczyński, przez kolejne dwa lata – Zbigniew Muklewicz. W 1950 r. nastąpiło rozwiązanie drużyny, ale w tym samym czasie powstaje Organizacja Harcerska, która działa do roku 1955. Rok później Czesław Kmita ponownie organizuje I-szą Drużynę Harcerską im. Zawiszy Czarnego i prowadzi ją do roku 1967, natomiast w 1957r. w Supraślu powstaje szczep „Knieja”, w skład którego wchodzą wszystkie drużyny terenu Supraśl: 8 drużyn harcerskich (w tym „Czarna Jedynka”) i 2 zuchowe.

W 1984 r. Dh. hm. Stanisław Garstka obejmuje funkcję drużynowego, „Czarna Jedynka” otrzymuje specjalność pożarniczą, co skutkuje późniejszymi sukcesami w tej dziedzinie, m.in. I miejscem w Mistrzostwach Polski Drużyn Pożarniczych organizowanych w 1997 r. w Sochaczewie. W 1985 r. z inicjatywy hm. Garstki powstaje środowiskowy Krąg Instruktorski „Knieja”, natomiast w 1993 r. chór – „Czyżyki”. Po śmierci Dh. hm. Stanisława Garstki (2006 r.) funkcję drużynowej I Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego w Supraślu pełni wnuczka dh.Garski - Edyta Niemyjska.

W miejscu ostatniego ogniska Dh. Leona Dublaka i jego podopiecznych na pamiątkę harcerze usypali kopiec, który w czasie okupacji zniknął. Dopiero po wojnie był ponownie podsypywany, aż wyrósł do znacznego pagórka. W 50 rocznicę założenia „Czarnej Jedynki” harcerscy Seniorzy wykonali Obelisk z dębowych bali, na którym zamocowano odlew żeliwny krzyża harcerskiego i wyrzeźbiony napis: „Tym, którzy odeszli na wieczną wartę”. Na Kopcu jest również umieszczona tablica dębowa, której napis głosi: „Kopiec pamięci Dh. L. Dublaka, założyciela ZHP w Supraślu – usypany 1935 r.

(na podstawie  http://1dhsuprasl.tnb.pl/news.php)

 

Historia 73 Drużyny Harcerskiej TRAMP im. Edmunda Świeżyńskiego w Supraślu

73 SDH „TRAMP” powstała w wyniku oddzielenia się z 1 Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego w Supraślu. Numer drużyny został wybrany w związku z datą pierwszej zbiórki – 7.03.1998 r. Jej założycielem i pierwszym drużynowym był ks. Aleksander Dobroński.

Jest to drużyna o specjalności wędrowniczej z elementami survivalu. Należy ona do Związku Harcerstwa Polskiego – Hufiec Białystok.

Nazwa „Tramp” oznacza obieżyświata i włóczykija. Została ona wybrana w związku ze specjalnością drużyny i faktem, iż w pobliżu Supraśla znajduje się miejsce o tej samej nazwie.

Wychowanie i praca w drużynie oparte są na wartościach chrześcijańskich oraz zasadach metody harcerskie.

Na bohatera drużyny harcerze wybrali dh Edmunda Świeżyńskiego, którego nazwisko widnieje na pomniku w parku miejskim w Supraślu. Stało się to za namową dh Leonarda Dobrowolskiego. Patron  drużyny urodził się w Warszawie, jednak jako młody chłopak przyjechał wraz z rodziną do Supraśla. W 1916 roku jako jeden z pierwszych założył drużynę harcerską, z którą często tu przyjeżdżał na biwaki, a był wtedy uczniem Gimnazjum w Białymstoku. W 1918 roku dh Świeżyński zgłosił się na ochotnika do armii, aby walczyć o niepodległość naszej Ojczyzny. Zginął w 1919 roku w okolicach Lwowa. Miejsce jego pochówku jest nieznane.

(na podstawie  http://free.of.pl/h/harcerze73sdh/)

 

Wszystkich harcerzy - zarówno tych, którzy obecnie tworzą obie supraskie drużyny, jak i dawnych harcerzy zapraszamy w każdą IV niedzielę miesiąca - na harcerska Mszą św. sprawowaną w kościele pw. Świętej Trójcy o godz. 18.30.

Większa część funkcji liturgicznych w czasie Eucharystii przygotowana jest przez harcerzy.

 


Dzisiaj jest

poniedziałek,
17 lutego 2020

(48. dzień roku)

Święta

Poniedziałek, VI Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP

Sonda

Czego najczęściej poszukujesz na stronie parafialnej?

godziny sprawowania Mszy św.

aktualności z życia parafii

informacje o parafii i jej historii

fotografie z życia parafii

ogłoszenia duszpasterskich

formalności kancelaryjne

regulamin cmentarza

informacje o grupach i wspólnotach działających przy parafii

inne informacje


Licznik

Liczba wyświetleń strony:
3781