Wyszukiwanie

OGŁOSZENIA  PARAFIALNE

 

Środa  Popielcowa        dn. 22 lutego 2023 r.

 

1.     1. Przypominamy, że dziś Msze Święte w naszym kościele odprawiane są o godz. 8.00, 10.00 i 18.00.

2.     2. Dzisiaj obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia - tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta.

3.     3. Wielki Post to czas nabożeństwach wielkopostnych. W naszym kościele będą one odprawiane w następującym porządku:

              DROGA KRZYŻOWA

- dla dzieci - we wtorek o godz. 17.15 

- dla wszystkich pozostałych - w piątek po Mszy wieczornej celebrowanej o godz. 18.00 

                 GORZKIE ŻALE

- w środy i sobotę po Mszy wieczornej odprawianej o godz. 18.00

- w niedzielę po Mszy św. celebrowanej o godz.10.00.

   Dodatkowo w każdą środę od godz. 19.00 do 20.00 będzie wystawiony Najświętszy Sakrament do indywidualnej Adoracji.

4.      4. Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia  oraz podejmowania postanowień ważnych dla naszego życia duchowego. Życzymy więc wszystkim odważnych decyzji oraz owocnego przeżycia tego okresu.

 

Uroczystość Narodzenia Pańskiego      dn. 25 grudnia  2022 r. 

1. Przeżywane Święta Bożego Narodzenia to radość, że Odwieczny Stwórca wkroczył w dzieje ludzkości, że stał się Emmanuelem czyli Bogiem z nami. Trwając w tej świątecznej atmosferze, pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia, błogosławionych dni świątecznych przeżywanych w atmosferze radości, że Jezus jest pośród nas. Niech Jego miłość, moc i głęboki pokój napełnia każdą chwilę naszej codzienności. Błogosławionych świąt.

2. Mamy wiele tradycji związanych z chrześcijańskim przeżywaniem tych świąt. Jedna z nich jest wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, który powoli zanika w naszych rodzinach, w naszej kulturze bycia. Niech nasze domy i rodziny rozbrzmiewają w tym świątecznym czasie kolędą nie tylko z magnetofonu i płyt, ale przede wszystkim śpiewaną w gronie rodzinny i przyjaciół.

3.  Dziś w pierwszy dzień Świat Msze św. odprawiane będą w porządku niedzielnym czyli o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00.

4.  W poniedziałek - w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia obchodzimy święto św. Szczepana - Msze św. w naszym kościele odprawione będą  tylko do południa czyli o godz.  8.00,  10.00 i 12.00. Taca zbierana w tym dniu tradycyjnie przeznaczona będzie na KUL i inne katolickie uczelnie wyższe.

5.  W tym tygodniu przeżywać będziemy:

- we wtorek – święto św. Jana Apostoła. Tego dnia poświęcenie wina św. Jana na zakończenie Mszy św. porannej i wieczornej

- w środę – święto św. Młodzianków  Męczenników

- w piątek – w tym roku obchodzić będziemy święto Świętej Rodziny

6. W imieniu swoim oraz całej naszej wspólnoty parafialnej pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w tym roku przy budowie żłóbka i ubieraniu choinek. Nie sposób wymienić wszystkich Was, stąd na ręce pomysłodawców i koordynatotów - ks. Piotra i pani Krystyny Wróblewskiej, pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom z grona ministrantów, członków wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca oraz wolontariuszom, który poświęcili swój czas  w świątecznym udekorowaniu naszego kościoła. Słowa wdzięczności kierujemy także Nadleśnictwu Supraśl za przekazanie choinek do świątecznej dekoracji naszego kościoła.

7. Fundacja Serce w Sercu zaprasza do udziału w świątecznej zbiórce artykułów higienicznych „Paczuszka dla Maluszka” dla dzieci z Domu Matki i Dziecka w Supraślu oraz matek z małymi dziećmi wspieranych przez Caritas. Paczki z pampersami i artykułami higienicznymi można zostawić pod specjalnie udekorowaną choinką tu w kościele.

8. Już teraz pragniemy poinformować, iż tegoroczne odwiedziny duszpasterskie czyli tzw. kolęda rozpoczną się tuż po Nowym Roku poczynając od ul. 3 Maja i 11 Listopada, a zakończymy na odwiedzinach mieszkańców ul. Kościelnej.

 

 

XXVII Niedziela Zwykła      dn. 2 października  2022 r.

 

1. Dziś rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia Chrześcijańskiego. Umiejmy szczególnie w tym tygodniu dostrzec wokoło siebie osoby w podeszłym wieku oraz potrzebujące i przyjdźmy im z konkretną pomocą. Dziś przed kościołem zbierane są do puszek ofiary na wsparcie działalności Caritas naszej Archidiecezji. Wesprzyjmy te kwestę.

2. Przypominamy o trwającej akcji charytatywnej „Torba Samarytanka”, prowadzonej na rzecz osób ubogich i najbardziej potrzebujących. Prosimy o przynoszenie do kancelarii toreb wypełnionych produktami spożywczymi o długim terminie przydatności. Za każdy gest dobrej woli składamy serdeczne Bóg zapłać. Akcja potrwa do 14 października.

3. Przeżywamy miesiąc październik. Nabożeństwa różańcowe w naszej świątyni odprawiane są codziennie po Mszy wieczornej celebrowanej o godz. 18.00.

Dziecizapraszamy na krótki różaniec również codziennie o godz. 17.30.

Młodzież– zapraszamy na nabożeństwa różańcowe w każdy piątek o godz. 19.30

4.  W tym tygodniu przeżywać będziemy następujące wspomnienia:

-   we wtorek – wspomnienie św. Franciszka

-   w środę – wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

-   w piątek wspomnienie NMP Różańcowej oraz I piątek miesiąca.

5. Członków Kół Żywego Różańca oraz wszystkich, którym modlitwa różańcowa jest ważna, albo chcą zrozumieć na czym polega fenomen modlitwy różańcowej zapraszamy na Różańcowy Dzień Skupienia organizowany w naszym kościele w najbliższą sobotę (8 października) o godz. 10.30.   

6.  Zgodnie ze wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski w przyszłą niedzielę zostanie przeprowadzone badanie statystyczne praktyk religijnych w parafii.

7. Na stoliku pod chórem do nabycia w cenie 4 zł jest październikowy numer miesięcznika diecezjalnego „Drogi Miłosierdzia”. Do każdego egzemplarza dołączona jest książka „Misja ocalenia” z opowieściami księży werbistów z różnych zakątków świata.

8. Korzystając z tego że w naszym mieście nakręcane są ujęcia do filmu „U Pana Boga w Królowym Moście” zaprosiliśmy reżysera tego filmu – pana Jacka Bromskiego na kolejne „Supraskie Spotkanie z Dobrym Filmem” i jego twórcami. Spotkanie to odbędzie się dziś w naszym Domu Parafialnym w sali filmowej o godz. 15.00i rozpocznie się projekcją filmu „Kochankowie roku tygrysa”. Po filmie spotkanie z reżyserem.

9. Już niedługo przeżywać będziemy uroczystości związanych z pamięcią o zmarłych, którą wyrażamy również poprzez troskę o miejsce, na którym spoczywają nasi bliscy. Porządkując, pamiętajmy o poczuciu wrażliwości i kulturze bycia, która przejawiać się będzie m.in. przez troskę także o groby innych. Gorąco też prosimy, aby wszystkie śmieci, w tym także liście - wrzucać bezpośrednio do kontenera, a nie za płot czy jakiekolwiek sterty na cmentarzy czy przy kontenerze.

10.Na stoliku pod chórem wyłożone są kartki na wypominki. Informujemy że w tym roku nabożeństwa wypominkowe w naszym kościele odprawiane będą 1 i 2 listopada oraz w sobotę i niedzielę 5 i 6 listopada.

 

 

XX Niedziela Zwykła      dn. 14 sierpnia 2022 r.

 

1.   Jutro - 15 sierpnia – obchodzić będziemy Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Tego dnia Msze św. w naszej świątyni odprawiane będą w porządku niedzielnym czyli o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00. Tradycyjnie na zakończenie zostaną poświęcone tegoroczne plony naszych pól, ogródków i działek. Przynieśmy więc do kościoła wiązanki przyogrodowych kwiatów oraz koszyczki z warzywami i owocami z naszych ogrodów i działek.

2.   Data 15 sierpnia w kalendarzu naszych narodowych rocznic dzień ten zajmuje szczególne miejsce – tego dnia bowiem obchodzona jest pamięć zwycięskiej bitwy z roku 1920 oraz Dzień Żołnierza Wojska Polskiego. Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona jutro w kościele NMP Królowej Polski o godz. 11.00. Po niej zaś odbędą się uroczystości patriotyczne przed pomnikiem Orła Białego i festyn „Cud nad Wisłą”.

3.   Tradycyjnie jutro ofiary zbierane do puszek przed kościołem przeznaczone będą na białostocką rozgłośnię katolickiego Radia „i”.

4.   W tym tygodniu przeżywać będziemy następujące wspomnienia liturgiczne:

- w środę - obchodzimy wspomnienie św. Jacka;

- w sobotę - wspomnienie św. Barnarda Opata

5.     W sobotę gościć będziemy w Supraślu uczestników Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna. Pątnicy zatrzymają się na swój odpoczynek przy kościele NMP Królowej Polski około godz. 11.00. Okażmy im staropolska gościnność przygotowując dla nich kanapki, ciasto i napoje. Na kartkach spiszmy także nasze intencje, które pątnicy powierzać będą Bogu na trasie pielgrzymiej wędrówki do tronu Ostrobramskiej Pani;

 

Niedziela –  dn. 12 czerwca 2022 r.

- Uroczystość Świętej Trójcy  

 

1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Świętej Trójcy - patronalne święto naszej parafii. Pamiętajmy też, iż dzisiaj kończy się okres wielkanocnej spowiedzi i Komunii św. Dziś także wieczorną Mszą św. zakończymy 40-godzinne Nabożeństwo. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli przez te dni wspólnej refleksji i modlitwy. W sposób szczególny pragnę podziękować ks. Pawłowi Żukiewiczowi za przyjęcie zaproszenia, by być wśród nas, za bardzo ciepłe a równocześnie trafiające słowa homilii oraz za całość przewodniczenie temu nabożeństwu.

2. W tym tygodniu:

- jutro – przypada wspomnienie św. Antoniego, kapłana franciszkańskiego i doktora Kościoła, wybitnego kaznodziei oraz patrona osób i rzeczy zaginionych. W naszym kościele uroczysta Msza św. we wszelkich naszych intencjach przez wstawiennictwo św. Antoniego – w poniedziałek o godz. 18.00;

-  we wtorek – przypada wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika

-    -  w czwartek obchodzić będziemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w naszej polskiej tradycji zwane też Uroczystością Bożego Ciała. W tym dniu w naszym kościele Msze św. odprawiane będą tylko o godz. 8.00, 10.00 i 18.00. Po Mszy o godz. 10.00 z naszego kościoła wyruszy tegoroczna procesja eucharystyczna ulicami naszego miasta, i tak: ul. 3 Maja (I ołtarzyk na placu przy pałacu Buchholzów), następnie ul. Konarskiego (tam będzie II ołtarzyk), następnie  ul. Klaszrorną (gdzie będzie III ołtarzyk), a później ul. J.Piłsudskiego  do kościoła NMP Królowej Polski (gdzie będzie ustawiony IV ołtarzyk). Włączmy się czynnie w przygotowanie ołtarzyków i procesji. Niech będzie to wyraz naszej miłości do Zbawiciela. Zapraszamy do niesienia chorągwi, symboli Męki Pańskiej, feretronów. Rodziców bardzo prosimy, by zatroszczyli się o udział w procesji dzieci. Prosimy także o nieparkowanie samochodów na ulicach po których przejdzie procesja.

-        Pan Wojciech Szyszko wyszedł z propozycją skierowaną do osób starszych, iż swoim elektrycznym pojazdem, w którym może pomieścić się 13 osób, pragnie podwozić te osoby podczas trwania procesji na końcu procesji. Osoby chętne proszone są o zgłaszanie się do kancelarii lub zakrystii.

-     - w najbliższy wtorek po Mszy św. wieczornej zapraszamy do pomocy w uporządkowaniu paramentów naszej kościelnej procesji.

-     - w piątek przypada wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika.

3. Przypominamy, że w najbliższą sobotę organizowane jest spotkanie pań, które chciałyby się otaczać swoje dzieci szczególną w ramach supraskiej grupy Matek w Modlitwie. Spotkanie dla tych pań rozpocznie się Mszą św. celebrowaną w naszym kościele w sobotę 18 czerwca o godz. 11.00.

4. W niedzielę za tydzień w godzinach popołudniowych po raz kolejny gościć będziemy rowerowych pątników powracającą z Różanegostoku do Białegostoku

VI Niedziela Zwykła      dn. 13 lutego 2022 r.

1.  W tym tygodniu przeżywać będziemy:

-    jutro – święto św. Cyryla mnicha i św. Metodego biskupa – patronów Europy

-   tego samego dnia tradycja wspomina świętego Walentego, kapłana rzymskiego, który w III w. poniósł śmierć męczeńską, gdyż podczas tortur nie chciał wyrzec się Chrystusa. Św. Walenty jest patronem ludzi zakochanych, ale także osoby cierpiące na różne dolegliwości psychiczne. Za jego wstawiennictwem prośmy w intencji zakochanych, by nie mylili miłości z pożądaniem, oraz o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej

2.   Dzisiaj po Mszy o godz. 12.00 spotkanie z dziećmi z klasy III szkoły podstawowej przygotowującymi się do I Spowiedzi i Komunii Świętej.

3.   W środę – 2 lutego nad ranem wybuch pożar w zakładzie stolarskim w Supraślu, którego właścicielami są nasi parafianie – rodzina Misiewiczów, niszcząc nie tylko niektóre maszyny stolarskie, ale także zgromadzoną dużą ilość wysezonowanego drewna przygotowanego do realizacji zamówień.  Jak zawsze w takich sytuacjach, chcemy przyjść z pomocą tej rodzinie z dwójką małych dzieci, stąd dziś ofiary zbierane do puszek przed kościołem przeznaczone będą ma pomoc w poddźwignięciu się po pożarze i odbudowie ich warsztatu stolarskiego.

4.   Za tydzień ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na remont naszego kościoła.

 

III Niedziela Zwykła     dn. 23 stycznia 2022 r.

1. W tym tygodniu przeżywać będziemy następujące wspomnienia i święta:

- w poniedziałek – wspomnienie św. Franciszka Salezego

- we wtorek  (25.01) – święto nawrócenia św. Pawła Apostoła

- w środę (26.01) – wspomnienie św. Tymoteusza i Tytusa, Biskupów

- w czwartek (27.01) – wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza, Biskupa

- w piątek (28.01) – wspomnienie św. Tomasza z Akwinu

- w sobotę (29.01) – wspomnienie bł. Bolesławy Lament, Zakonnicy.

2. W miniony czwartek zakończyliśmy nasze spotkania kolędowe. Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły w nich udział za wspólną modlitwę, rozmowę i przekazane ofiary na remont kościoła. Osoby, które z różnych powodów nie mogły w nich uczestniczyć - zachęcamy do zabrania do domu specjalnie przygotowanej papierowej torby w której znajduje się m.in. pojemnik z wodą święconą oraz pomoce duszpasterskie.  Torebki te wyłożone są  na stole w przedsionku kościoła.  

3. Nasza parafia organizuje 9-dniową autokarową pielgrzymkę do Medjugorie w dniach 12-20 marca br. Koszt pielgrzymki wynosi 800 zł i 220 euro. Zapisy przyjmowane są kancelarii parafialnej.

4. W dniach 4-6 marca br. organizowane są w Hodyszewie weekendowe rekolekcje dla małżeństw, przeżywających trudności lub chcących odnowić swoją relację, prowadzone przez diecezjalny ośrodek Spotkań Małżeńskich. Szczegółowe informacje i kontakt do organizatorów na stronie internetowej spotkaniamalzenskie.pl

5. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej Wszechmogący Bóg powołał do wieczności w wieku 94 lat  śp. Leokadię Rutkowską, zamieszkałą w Supraślu przy ul. Osiedle Robotnicze. Panią Leokadię oraz wszystkich zmarłych powierzmy w naszej modlitwie: „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”

 

Niedziela Chrztu Pańskiego   

   dn. 9 stycznia 2022 r.

 

1. Dzisiejszą Niedzielą Chrztu Pańskiego kończymy liturgiczny okres Bożego Narodzenia.

2. Od jutra rozpoczynamy nasze spotkania kolędowe. Podobnie jak w ubiegłym roku będą one miały następujący przebieg: Msza Święta celebrowana o godz. 18.00 w intencji mieszkańców danej ulicy oraz ich zmarłych, następnie błogosławieństwo rodzin przez kapłana, wspólne kolędowanie i rozmowa oraz poświęcenie wody, którą po powrocie pokropione zostaną mieszkania.

I tak jutro  na Mszę św. o godz. 18.00 zapraszamy mieszkańców ulic: Kościelnej, Osiedle Robotnicze, Żwirki i Wigury oraz ks. Ottona Sidorowicza;

- we wtorek - na Mszę św. o godz. 18.00 zapraszamy mieszkańców ulicy Słowackiego

- w środę - zapraszamy mieszkańców ulic: J. Piłsudskiego, F. Mareckiego, Szkolnej oraz  Alei Niepodległości;

- w czwartek - zapraszamy mieszkańców ulic: Krasny Las, Paskowej oraz Butkiewicza i Ulmana;

- w piątek - zapraszamy mieszkańców ulicy: Nowy Świat, ks. S. Bójnowskiego i  ks. S. Piotrowskiego;

- w sobotę na Mszę św. celebrowaną o godz. 15.00 i spotkanie kolędowe zapraszamy mieszkańców miejscowości Cieliczanka, Kołodno, Nowosiółki oraz leśniczówek Krasny Las i Zielona.

Dokładny wykaz kolędy zamieszczony jest w gablocie na zewnątrz przed kościołem oraz na stronie internetowej.

W okresie trwania spotkań kolędowych nasze parafialne Msze św. celebrowane będą o godz. 7.00 i 16.00.

3. Przypominamy, iż za tydzień w niedzielę odbędzie się spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I spowiedzi i Komunii św. po Mszy św. o godz. 12.00.

4. Chór Parafii pw. NMP Królowej Polski z towarzyszeniem Orkiestry Supraśl zapraszają na wspólne kolędowanie w następną niedzielę – 16 stycznia o godz. 15.00 w naszym kościele. Koncert kolęd połączony będzie z benefisem 40-lecia pracy chóralnej naszego parafianina Jana Młyńskiego. Serdecznie zapraszamy.

5. Za tydzień ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na pokrycie kosztów ogrzewania naszego kościoła.

6. W minionym tygodniu Wszechmogący Bóg powołał do wieczności śp. Mieczysławę Wilgocką zamieszkałą przy ul. 11 Listopada w Supraślu. Panią Mieczysławę i wszystkich naszych zmarłych otoczmy jeszcze raz naszą modlitwą: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”

 

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata

    dn. 21 listopada 2021 r.

 

1.  Dobiega końca kolejny rok liturgiczny. W dzisiejszą za publiczne odmówienie aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi można uzyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, dowolna modlitwa w intencji wyznaczonej na dzisiejszy dzień przez papieża oraz wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Akt poświęcenia odmówimy przed błogosławieństwem po każdej Mszy Świętej, zaraz po błogosławieństwie. Po Mszy Świętej o godz. 10.00 uroczyste wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt oddania naszej parafii Chrystusowi Królowi.

2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się w kościele spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii Świętej

3. W tym tygodniu:

- jutro przypada wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy;

- w środę - wspomnienie męczenników wietnamskich św. Andrzeja Dung-Lac i towarzyszy;

- w czwartekwspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy.

4. Za tydzień w niedzielę rozpoczynamy nowy rok liturgiczny oraz okres Adwentu, przygotowujący nas do zbliżających się Świat Narodzenia Pańskiego.

5. Także od następnej niedzieli w zakrystii rozprowadzane będą opłatki bożonarodzeniowe na stół wigilijny oraz świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

6. Nasze Siostry Nazaretanki zapraszają przez kolejne dni na Nowenną przez wstawiennictwo bł. Marii Franciszki Siedlickiej – założycielki Sióstr Nazaretanek –15 minut przed wieczorną Mszą św. Intencje, które chcemy powierzyć Bogu podczas tej nowenny można zapisywać na kartkach i wyłożyć do koszyczka na stoliku po chórem. Msza św. w tych intencjach odprawiona będzie na zakończenie Nowenny czyli najbliższy czwartek - 25 listopada o godz. 18.00.

7.  Dziękujemy za ofiary składane w ubiegłą niedzielę w ramach „Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym”. Zebrano wówczas do puszek kwotę 1455,75 zł.

8. Dzisiaj przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek na rzecz migrantów i pomoc na terenach przygranicznych.

9. W imieniu autorów książki o Supraślu zwracam się z prośbą o przekazanie do zeskanowania zdjęć ukazujących zniszczoną kirchę w Supraślu, bądź jej odbudowę. Osoby posiadające takie zdjęcia proszone są o zgłoszenia się do zakrystii lub kancelarii parafialnej.

10.W mijającym tygodniu Wszechmogący Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty aż czworo parafian: śp. Annę Szymańską zamieszkałą w Supraślu, przy ul. Prof. Witolda Sławińskiego, śp. Izabellę Wencel, z ul. 3 Maja, a ostatnio mieszkającą w Warszawie, śp. Jarosława Gawryluka, osobę bezdomną oraz śp. Zenona Zaniewskiego, zamieszkałego u córki w Supraślu przy ul. Nowy Świat. Wczoraj nadeszła również wiadomość, że w wieku 59 lat zmarł proboszcz parafii w Rynkach ks. Grzegorz Boraczewski, pochodzący z Supraśla. Nie jest jeszcze wiadomo kiedy i gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe ks. Grzegorza. Wymienione osoby oraz wszystkich naszych zmarłych powierzmy Bogu jeszcze raz w modlitwie: „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …”.

 

XXXIII Niedziela Zwykła      dn. 14 listopada  2021 r.

 

1. Dziś przed kościołem w ramach akcji „Kościołom w potrzebie” zbierane są do puszek ofiary na pomoc prześladowanym chrześcijanom w różnych zakątkach świata

2. W tym tygodniu:

-   we wtorek – przypada Uroczystość NMP Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia. Msze św. z kazaniem w naszym kościele odprawiane będą o godz. 8.00, 10.00 i 18.00

-   w środę – wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej

-   w czwartek – wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny

-   w piątek – wspomnienie bł. Salomei

-   w sobotę – wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego.

3. Następna niedziela to ostatnia niedziela roku liturgicznego, będzie przeżywana jako Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to też „Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych”. Szczególnie w tym dniu pamiętajmy w modlitwie o tych którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste.

4. W następną niedzielę przed wszystkimi kościołami i kaplicami organizowana jest ogólnopolska zbiórka funduszy na rzecz migrantów z granicy białorusko-polskiej. Środki zbierane wówczas zostaną przeznaczone na finansowanie działań pomocowych Caritas Polska na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce.

5. Zgodnie z Dekretem Arcybiskupa Metropolity Białostockiego, Józefa Guzdka, od najbliższej soboty - 20 listopada, Msze św. w sobotni wieczór, bądź z w wigilię uroczystości nakazanej będą sprawowane według formularza niedzielnego (Gloria, czytania z niedzieli, homilia, Credo, modlitwa wiernych, taca, ogłoszenia) we wszystkich parafiach archidiecezji. Osoby uczestniczące w tej Mszy św., będą mogły przyjąć Komunięśw. po raz drugi, jeżeli przyjęły ją już w tym samym dniu.

6. W minionym tygodniu Wszechmogący Bóg powołał do wieczności śp. Reginę Maliszewską, zamieszkałą przy ul. 11 Listopada w Supraślu. Panią Reginę oraz wszystkich naszych zmarłych powierzmy Bogu w naszych modlitwach.

XXX Niedziela Zwykła      dn. 24 października  2021 r.

 

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele Tydzień Misyjny. Pamiętajmy w swoich modlitwach o wszystkich misjonarzach i misjonarkach, zarówno osobach duchownych jak i świeckich, którzy opuścili swój dom, najbliższych, swoją ojczyzną, aby w odległych krajach, nie rzadko z narażeniem życia, głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu. Datki zbierane na tacę dzisiaj oraz na wieczornych Mszach przez cały ten tydzień przeznaczone będą na naszą pomoc ludności, wśród której działalność prowadzą polscy misjonarze.

2. To już ostatni tydzień nabożeństw różańcowych. Dziękujemy wszystkim gromadzącym się na modlitwie różańcowej, a zwłaszcza tak licznie uczestniczącym dzieciom. Nie rozstawajmy się jed­nak z różańcem. Zbliża się bowiem listopad, miesiąc poświęcony pamięci zmarłych. Różaniec może okazać się nieocenioną pomocą, jaką możemy zaoferować drogim naszym sercom zmarłym.

3. Na stoliku pod chórem są jeszcze kartki na Wypominki. W naszej świątyni imiona zmarłych wyczytywane będą podczas różańca o godz. 17.00 – w dniu 1 i 2 listopada oraz w sobotę i niedzielę 6 i 7 listopada. Po różańcu o godz. 18.00 Msza św. w intencji tych zmarłych. 

4. W tym tygodniu:

-   w czwartek przypada święto Apostołów św. Szymona i Judy Tadeusza. Już dziś składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim solenizantom, a zwłaszcza p. Tadeuszowi Błońskiemu – naszemu zakrystianowi.

5. W najbliższy piątek (29 października) o godz. 16.30 w Bibliotece Publicznej w Supraślu odbędzie się spotkanie autorskie z ks. dr Tadeuszem Krahelem, połączone z promocją jego książki "Martyrologia duchowieństwa archidiecezji wileńskiej 1939-1945". W książce tej opisane są m.in. tragiczne dzieje dwóch księży, którzy wcześniej pełnili funkcję proboszcza w Supraślu - ks. Mieczysława Akrejcia, który zginął w czerwcu 1942 r. za ratowanie ludności żydowskiej oraz ks. Jana Antoniego Kryńskiego, zamordowanego przez bolszewików we wrześniu 1939 r. Zapraszamy na promocję tej książki i spotkanie z jej autorem.

6. W najbliższą sobotę, niedzielę oraz w poniedziałek – wzorem lat ubiegłych, organizowana będzie kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków znajdujących się na naszych cmentarzach. Nasze supraskie nekropolie należą do niewielu już cmentarzy w województwie, na którym zachowało się tak wiele starych XIX-wiecznych nagrobków, które warto uchronić przed zniszczeniem. Zwracamy się więc z prośbą o pomoc tak materialną, jak i organizacyjną. Dziś po Mszy św. zapraszamy do zakrystii osoby, które chciałyby włączyć się w akcję kwestowania, dyżurując na cmentarzu 1 godzinę z puszką. Dziękujemy również wszystkim którzy wczoraj włączyli się we wspólną  akcję sprzątania naszych cmentarzy.

 

 

XXIX Niedziela Zwykła      dn. 17 października 2021 r.

 

1. W ubiegłą niedzielę podczas kwesty na Fundusz Stypendialny Dzieło Nowego Tysiąclecia została zebrana do puszek 2 135,50 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

2. Dziękujemy również wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Torba Samarytanka”, przynosząc produkty żywnościowe na potrzeby osób będących pod opieką Caritas.

3. W tym tygodniu przypadają następujące wspomnienia liturgiczne:

- jutro - przypada święto św. Łukasza Ewangelisty.

- we wtorek – wspomnienie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

- w środę – wspomnienie św. Jana Kantego, patrona młodzieży akademickiej

-   w piątek –  wspomnienie św. Jana Pawła II. Przy okazji pragniemy przypomnieć, że w naszym kościele w każdy czwartek przed Mszą św. wieczorną odmawiana jest modlitwa przed relikwiami św. Jana Pawła II, z prośbą o Jego wstawiennictwo w różnych potrzebach, a zwłaszcza zdrowia.

4. Za tydzień w niedzielę ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na potrzeby Misji w związku z rozpoczynającym się wówczas Tygodniem Misyjnym.

5. Pod koniec września były przeprowadzone w Polsce badania praktyk religijnych. W naszej parafii statystyka wówczas była następująca. Obecnych na wszystkich Mszach św. było: 244 mężczyzn i 333 kobiety, co daje nam 577 osób, i stanowi  to 33 % wszystkich członków naszej parafii. Do Komunii Świętej przystąpiło: 81 mężczyzn  i 164 kobiet - w sumie 42 % uczestników Mszy św. przystąpiło do Komunii Świętej. Wniosek: z roku na rok powoli maleje liczba osób uczestniczących w Mszach św. w naszym kościele, (przed dwoma laty 37 % parafian uczestniczyło we Mszy św. i 48 % wiernych przystąpiło wówczas do Komunii Świętej). Są to dane, które winny nas wszystkich zmotywować do refleksji.

6. Już niewiele dni dzieli nas od uroczystości związanych z pamięcią o zmarłych. Wraz z sąsiednią parafią  zapraszamy w najbliższą sobotę od godz. 10.00 do wspólnego sprzątania naszych supraskich cmentarzy.

7. Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku zaprasza na Dzień Skupienia Grona Przyjaciół Seminarium, który odbędzie się w sobotę, 23 października br., o godz. 10:00 w budynku Seminarium przy ul. Warszawskiej 46. W programie: konferencja duchowa, Eucharystia, modlitwa różańcowa i wspólny posiłek

8. Choć może tego nie widać, znacząco posuwają się prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym naszego kościoła. Prace bowiem prowadzone są obecnie w Domu Parafialnym, gdzie zdemontowane poszczególne drewniane elementy ołtarza po dokładnym oczyszczeniu, impregnacji i zabezpieczeniu przed dalszym dewastacją przez drewnojady, poddawane będą retuszom, pozwalający przywrócić oryginalny kolor, a niektóre z nich przygotowywane są już do pozłocenia.

W tym miejscu jeszcze raz pragniemy podziękować za wszelkie ofiary składane na tacę na ten cel bądź też przekazywane osobiście lub na konto parafialne.

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom zbliżającego się tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia, a wszystkim obecnym tu na Eucharystii, życzymy błogosławionej niedzieli i wielu łask w nowym tygodniu.

 

XXXIII Niedziela Zwykła  –   dn. 15 listopada  2020 r.

1. Dziękujemy za wsparcie prześladowanym chrześcijanom w Republice Środkowej Afryki. W ubiegłym tygodniu w ramach akcjiKościołom w potrzebie” zbierano do puszek kwotę 834 zł.

2. Jutro - 16 listopada - przypada Uroczystość NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, głównej patronki naszej Archidiecezji i naszej parafii. Msze św. z kazaniem w naszym kościele odprawiane będą o godz. 8.00, 10.00 i 18.00.

3. Dobiegają końca prace renowacyjne obrazu Matki Ostrobramskiej z naszego kościoła. Już w najbliższych dniach pojawi się on w bocznym ołtarzu odnowiony po zabiegach konserwatorskich.

4. W tym tygodniu obchodzić będziemy:

-   we wtorek wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej;

-   w środę wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny;

-   w piątek – przypada wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego;

-   w sobotę – wspomnienie Ofiarowania NMP.

5. W następną niedzielę - 22 listopada przypada Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

6. Również za tydzień w niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej.

7. W mijającym tygodniu Wszechmogący Bóg powołał do wieczności śp. Marka Dereckiego, zamieszkałego w Supraślu przy ul. 11 Listopada. Pana Marka oraz wszystkich naszych zmarłych zawierzmy we wspólnej modlitwie: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie

 

XXXII Niedziela Zwykła      dn. 8 listopada 2020 r.

1. Od wczoraj, zgodnie z obowiązującymi przepisami w naszym kościele we Mszy św. i nabożeństwach będzie mogło uczestniczyć 27 osób. Przypominamy o możliwości skorzystania z dyspensy Arcybiskupa Metropolity Białostockiego od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Osoby, które skorzystają z dyspensy zapraszamy na przeżywania Mszy św. transmitowanych  poprzez radio lub telewizję.

Przypominamy i prosimy, aby stosować się do zaleceń sanitarnych: ilości osób obecnych na nabożeństwach, pilnowania dystansu, zakrywania nosa i ust oraz dezynfekcji dłoni. Osoby z objawami infekcji prosimy o pozostawanie w domach.

2. W tym tygodniu przeżywać będziemy:

-  jutro  – przypada święto poświęcenia Bazyliki na Lateranie

-  we wtorek wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża doktora Kościoła

-  w środę wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa

-  w czwartek – przypada wspomnienie św. Jozafata, unickiego biskupa i męczennika, którego cząstka relikwii przechowywana jest w naszym kościele

-  w piątek - wspomnienie św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna – pierwszych Męczenników Polski

3. W najbliższą środę 11 listopada – przypada 102 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Naród Polski. Msze św. w tym dniu o godz. 8:00, 10.00 (w intencji Ojczyzny) i 18:00. W tym roku z racji na zaostrzenia wprowadzone w związku z zagrożeniami zakażania koronawizrusem, tradycyjne ogólnomiejskie uroczystości pod pomnikiem Orła Białego zostały odwołane.

4. Dzisiaj przed kościołem zbierane są do puszek ofiary na pomoc prześladowanym chrześcijanom w Republice Środkowoafrykańskiej, najbiedniejszym kraju Afryki.

5. Zwyczajem naszej parafii w drugą niedzielę miesiąca, ofiary, które składamy na tacę są przeznaczone na fundusz remontowego naszego kościoła. W związku z bieżącym potrzebami opłat i utrzymania parafii oraz trudnymi okolicznościami związanymi z ograniczeniem ilości wiernych w kościele, ofiary złożone na tacę w niedzielę, będą przeznaczone na pokrycie bieżących opłat i utrzymania parafii. Dziękujemy, za każdą złożoną ofiarę w tym trudnym czasie, przekazaną na potrzeby związane z utrzymaniem naszej parafii na konto naszej parafii

6. W minionym tygodniu wszechmogący Bóg powołał do wieczności śp. Mirosława Henryka Malewicza zamieszkałego w Supraślu przy ul. Nowy Świat. Pana Mirosława oraz wszystkich naszych zmarłych zawierzmy we wspólnej modlitwie: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

7. Osobom chorym z naszej wspólnoty parafialnej, także naszemu ks. proboszczowi, życzymy sił, powrotu do zdrowia. Wszystkim parafianom wytrwałości, potrzebnych łask i doświadczania bliskości miłującej obecności Boga w tym trudnym czasie.

 

 

XXIX Niedziela Zwykła  

–   dn. 18 października 2020 r.

 

1.  Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Misyjny, przeżywany pod hasłem „Oto ja, poślij mnie”. Dziękujemy za złożone ofiary na tacę na cele misji i zachęcamy do modlitwy w intencji misjonarzy oraz wszystkich, wśród których posługują.

2.  Dziś także obchodzimy doroczne święto SŁUŻBY ZDROWIA, której patronem jest św. Łukasz, Ewangelista. Zawierzamy Panu Bogu wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie oraz niosą pomoc ludziom chorym i cierpiącym, zwłaszcza w tym trudnym czasie pandemii.

3.  Jutro przypada liturgiczne wspomnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zaś w czwartek - wspomnienia św. Jana Pawła II.

4.  Przypominamy, że w tym tygodniu z soboty na niedzielę zmiana czasu z letniego na zimowy.

5.  Dzisiaj po Mszy św. celebrowanej o godz. 10.00 w kościele odbędzie się spotkanie z uczniami klas III w ramach przygotowania do przyjęcia I Komunii Świętej.

6.  W związku z zarządzeniami Państwowymi oraz naszego ks. Arcybiskupa dotyczącymi pandemii, w czasie, gdy jesteśmy w tzw. czerwonej strefie, w naszym kościele liczba uczestników nabożeństw nie powinno przekroczyć 55 osób. Chcąc dać możliwość uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej każdej osobie , która tego pragnie informujemy, iż – począwszy następnej niedzieli – celebrowana będzie w niedzielę w naszym kościele dodatkowo Msza św. o godz. 14.00. Informujemy, że Ksiądz Arcybiskup udzielił dyspensy od udziału osobistego we Mszy św. niedzielnej osobom, które znajdują się w czerwonej strefie i boją się zarażenia. Wszystkie zalecenia Księdza Arcybiskupa zamieszczone są w gablocie przed kościołem oraz na naszej stronie internetowej.

7.  Już niewiele dni dzieli nas od uroczystości związanych z pamięcią o zmarłych. W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy w tych dniach zaangażowali się w sprzątanie cmentarza. Przypominamy równocześnie, aby wszystkie śmieci z cmentarza, w tym także liście wrzucać bezpośrednio do kontenera, a jeśli będzie brakować w nim miejsca – to w worki ze śmieciami pozostawić obok kontenera.

8.  Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki na Wypominki. W naszej świątyni imiona zmarłych wyczytywane będą podczas różańca 1 i 2 listopada oraz w sobotę i niedzielę - 7 i 8 listopada. Wypełnione kartki z zaznaczona datą można przynosić do zakrystii, kancelarii lub wrzucić na tacę. 

9.   W minionym tygodniu Wszechmogący Bóg powołał do wieczności zmarłą śp. Helenę Rutkowską, zamieszkałą w Supraślu przy ul. J.Piłsudskiego. Panią Helenę i wszystkich naszych zmarłych powierzmy Bogu we wspólnej modlitwie: „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …”

 

III Niedziela Wielkanocna      dn. 26 kwietnia 2020 r.

1.Dzisiaj rozpoczyna się kolejny Tydzień Biblijny, w którym Kościół zachęca do codziennego czytania i rozważania Pisma Świętego.

2. W tym tygodniu przypadają następujące wspomnienia i święta:

-  w środę wspomnienie św. Katarzyny Sieneńskiej

-  w piątek (1 maja) – wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika.

-  w sobotę (2 maja) – wyjątkowo przypada Uroczystość NMP, Królowej Polski – Głównej Patronki Polski, przeniesiona z niedzieli wielkanocnej. W liturgii niedziela wielkanocna ma większą rangę od tej uroczystości – stąd te przeniesienie. W sobotę Msze św. w naszym kościele odprawiane będą w porządku niedzielnym czyli o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00. Jest to także Święto Flagi Państwowej i Tradycji Narodowych. Pamiętajmy w tych dniach o wywieszeniu biało-czerwonych flag.

-  w tym tygodniu przypada I piątek i  I sobota miesiąca.

3. Już w piątek rozpoczynamy maj. Nabożeństwa Majowe w naszej świątyni odprawiane będą codziennie po Mszy św. wieczornej. Zachęcamy również do rodzinnego odmawiania Litanii Loretańskiej w domach.

4. Dobiegają końca przygotowania, związane z wymianą hełmu wieży naszego kościoła. W czwartek - 7 maja 2020 r. w godzinach przedpołudniowych zostanie osadzony nowy hełm na świątyni. Obecnie - jak widzimy - rozebrano już stary hełm, restauracji poddany został zabytkowy, kuty krzyż ze zwieńczenie wieży, do złocenia przygotowywana jest kula, znajdująca się pod krzyżem, do której włożonych zostało 5 "kapsuł czasu". Ze względu na mały otwór w tejże kuli (3 cm na 3 cm) w kapsułach czasu mogło znaleźć się niewiele (kilka stronic z projektu inwentaryzacji kościoła, ukazującego jego obecny wygląd; sprawozdanie z działalności parafii za miniony rok 2019; przesłania proboszcza i pana burmistrza do potomnych; mapa miasta; tekst homilii ks. Adama Szota wygłoszonej z okazji 150-lecia poświecenia kościoła oraz obecne banknoty i monety polskie). Dodatkowa, już profesjonalna "kapsuła czasu" z szeregiem dokumentów i zdjęć zostanie zamieszczona w nowym hełmie wieży na zakończenie remontu wieży.

5. Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o potrzebach naszej parafii i pracach remontowych, wpłacając swoje datki na konto bankowe parafii lub wrzucając do skarbon. Epidemia koronawirusa dotknęła finansowo wiele instytucji jak również i naszą parafię – stąd gorąca prośba o dalsze wsparcie. Za tydzień ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na pokrycie kosztów remontu naszej świątyni.

6. W mijającym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej Wszechmogący Bóg powołał do wieczności śp. Halinę Łubgan, zamieszkałą przy ul. Nowy Świat w Supraślu oraz śp. Jerzego Artura Berendta, z ul. Nowy Świat. Panią Alinę i wszystkich naszych zmarłych polećmy we wspólnej modlitwie: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie

II Niedziela Wielkanocna      dn. 19 kwietnia 2020 r.

1. Dzisiaj obchodzimy patronalne święto Caritas i rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Tradycyjne ofiary zbierane na Caritas w ramach skarbonek jałmużny wielkopostnej można przynieść w tym tygodniu i zostawić w specjalnym koszyku przed ołtarzem.

2. Dziś także obchody świąt wielkanocnych rozpoczynają wspólnoty Kościołów Wschodnich, w tym grekokatolicy i osoby wyznania prawosławnego. Pamiętajmy o złożeniu życzeń świątecznych wszystkim naszym bliskim, sąsiadom i współpracownikom tych wyznań.

3. Dziś i w niedzielę za tydzień Msze św. odprawiane będą w porządku niedzielnym oraz dodatkowa o godz. 14.00. Dziś transmisja Mszy św. o godz. 18.00 poprzez profil naszej parafii na facebooku.

4. W tym tygodniu, przypadają: w czwartek - uroczystość św. Wojciecha Bp i M, głównego patrona Polski, w piątek - uroczystość św. Jerzego M. patrona naszej archidiecezji, a w sobotę - święto św. Marka Ewangelisty

5. Zgodnie z zarządzeniami państwowymi oraz wytycznymi Arcybiskupa Metropolity Białostockiego informujemy, że dokonaniu przeliczenia powierzchni kościoła od jutra w naszym kościele we Mszach św. będzie mogło uczestniczyć 25 osób (nie wliczając ministrantów i osób posługujących).

6. Podczas niedzielnych Mszy św. zostanie włączone nagłośnienie zewnętrzne, by przy większej liczbie zgromadzonych osób, umożliwić ewentualne uczestnictwo w Mszach św. również na zewnątrz Kościoła. Księża w razie potrzeby będą udzielać komunii św. również na zewnątrz Kościoła. Pamiętajmy, o przestrzeganiu wytycznych państwowych, związanych z obowiązkiem zakrywania ust i nosa oraz zachowania wymaganych odległość między sobą. Dotyczy to zarówno uczestnictwa we Mszy św., a także przebywania na indywidualnej modlitwie.

7. Przypominamy, że nasz kościół pozostaje otwarty i od porannej do wieczornej Mszy św. wystawiony jest Najświętszy Sakrament do indywidualnej Adoracji.

8. W związku z trwającym stanem epidemii i ograniczeniami wprowadzonymi przez władze państwowe, informujemy, że I Komunia Święta w naszej parafii nie odbędzie się w planowanym terminie 31 maja 2020 roku, podobnie sakrament bierzmowania – z daty 7 maja zostanie przesunięty na inny termin. O wszelkich zmianach będziemy informować Was na bieżąco.

9. W przypadku pogrzebu liturgia pogrzebowa w dalszym ciągu pozostaje ograniczona tylko do samego obrzędu złożenia ciała w grobie na cmentarzu zgodnie z zachowaniem aktualnie obowiązujących zasad i przepisów dotyczących zgromadzeń. Msza św. za osobę zmarłą zostanie odprawiona w naszym kościele po zakończeniu uroczystości na cmentarzu lub zostanie odprawiona w terminie uzgodnionym z rodziną po ustaniu przeszkód związanych z epidemią.

10.Powyższe decyzje obowiązują do odwołania. Prosimy o przyjęcie je w zaufaniu i zrozumieniu.

11.Serdecznie dziękujemy Wam za okazywaną pamięć i życzliwość. Serdeczne Bóg zapłać również za wszystkie ofiary wpłacane na konto bankowe naszej parafii albo też wrzucane do koszyczka lub do skarbony w drzwiach pod chórem, które częściowo pozwalają na utrzymanie płynności finansowej parafii i kontynuowanie rozpoczętych remontów.

12.W ostatnim czasie Wszechmogący Bóg powołał do wieczności troje naszych parafian:  śp. Eugeniusza Żdanuka, zamieszkałego w Supraślu przy Cieliczańskiej, śp. Jacka Stupaka, zamieszkałego przy ul. 3 Maja oraz franciszkanina śp. brata Marka Sobolewskiego pochodzącego z Supraśla, a ostatnio przebywającego w klasztorze franciszkanów w Niepokalanowie. Te osoby  i wszystkich zmarłych powierzmy we wspólnej modlitwie.

 

NIEDZIELA PALMOWA – dn. 5 kwietnia 2020 r.

 

1.     Dziś świętujemy Niedzielę Palmową rozpoczynającą Wielki Tydzień. W tym roku będzie to niezwykły Wielki Tydzień oraz szczególne Święta Zmartwychwstania – gdyż przeżywane w domach ze względu na  ogłoszoną epidemię koronawirusa. W związku z ograniczeniami w Mszach św. Wielkiego Tygodnia w kościele uczestniczyć będą tylko przedstawiciele rodziny zamawiającej intencję i osoby usługujące.

2.     Zachęcamy do pozostawania w domu i uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych i wielkanocnych za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Nabożeństwa Triduum Paschalnego z naszego kościoła transmitowane będą w internecie na stronie parafialnej na facebooku (https://www.facebook.com/ParafiaSwietejTrojcySuprasl/) oraz na youtube.  

I tak: - w Wielki Czwartek transmisja Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00;

- w Wielki Pątek transmisja Liturgii Męki Pańskiej o godz. 15.00;

- w Wielką Sobotę transmisja Mszy świętej Wigilii Paschalnej o godz. 20.00.

3.     Przypominamy, że kościół nasz w ciągu dnia jest otwarty i zapraszamy do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu. W Wielką  Sobotę nocna Adoracja od godz. 22.00 do Mszy św. rezurekcyjnej

4.     W tym roku w Wielką Sobotę nie będzie poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Błogosławieństwa pokarmów przed śniadaniem wielkanocnym dokona głowa rodziny według formularza dostępnego na parafialnej stronie internetowej oraz na kartkach, które wyłożone będą na stoliku pod chórem.

5.     Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje wszystkich post ścisły. Kościół zaleca by również w Wielką Sobotę powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych aż do zakończenia Mszy św. wieczornej.

6.     W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. odprawiane będą o godz. 6.00, 10.00, 12.00, 14.00 i 18.00.

7.     Wszystkie przyjęte na te dni intencje mszalne odprawiane są zgodnie z wolą ofiarodawców i ustalonym harmonogramem.

8.     Prosimy o śledzenie w mediach i na stronie internetowej Archidiecezji Białostockiej oraz naszej parafii aktualnych informacji.

9.     Serdeczne Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone osobiście i na konto bankowe parafii, co pozwala na utrzymanie płynności finansowej parafii i kontynuowanie rozpoczętych remontów

10.W minionym tygodniu Wszechmogący Bóg powołał do wieczności śp. Zygmunta  Leszczyńskiego, zamieszkałego w Supraślu przy ul. Nowy Świat. Pana Zygmunta i wszystkich zmarłych powierzmy we wspólnej modlitwie.

11.Niech trudne doświadczenie czasu epidemii wzmocni w nas ducha odpowiedzialności za innych i mobilizuje do składania osobistych wyrzeczeń i rezygnacji ze swoich praw na rzecz dobra innych.

 

III Niedziela Wielkiego Postu  

   dn. 24 marca 2019 r.

1.   Przeżywamy dziś już trzecią niedziele Wielkiego Postu, warto sobie zadać pytanie czy zrobiłem już sobie jakieś postanowienie, a jeżeli tak to jak je realizuję? Co zmieniłem w moim życiu i postępowaniu?

2.    Jutro - 25 marca, przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to także Dzień Świętości Życia. Msze św. w naszym kościele będą odprawiane o godz. 8.00 i 18.00. Na zakończenie każdej Mszy św. odbędzie się obrzęd podjęcia Duchowej Adopcji do której bardzo zachęcamy. W tym celu należy już dziś zabrać ze sobą i wypełnić w domu deklaracje wyłożone na stoliku pod chórem.

3.   Przypominamy, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszej parafii rozpoczną się już w najbliższą niedzielę i potrwają do wtorku (2 kwietnia). Przewodniczyć im będzie ks. Bogusław Urban. Szczegółowy plan rekolekcji wywieszony jest w gablotach i na stronie internetowej.

4.   W zakrystii rozprowadzane są od dziś świece Caritas, które mogą posłużyć do Liturii Paschalnej w Wielką Sobotę oraz podczas śniadania wielkanocnego. Zakup tej świecy wspiera dzieła Caritas diecezjalnej i parafialnej. Proponowana kwota tegorocznej świecy to 10 zł.

5.    Na stoliku pod chórem można nabyć marcowy numer miesięcznika diecezjalnego „Drogi Miłosierdzia” i tygodnik „Gość Niedzielny”.

6. Wzorem lat ubiegłych w okresie przedświątecznym Caritas Polska organizuję w całej Polsce zbiórka artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki osobom najuboższym. W Supraślu taka zbiórka odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę w sklepie „Biedronka”. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w tę akcję pomocy ubogim, zakupując dodatkowe produkty.

II Niedziela Wielkiego Postu  

   dn. 17 marca 2019 r.

1.  Przeżywamy drugi tydzień Wielkiego Postu. Już dziś pragniemy poinformować, że nasze parafialne rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 31 marca -2 kwietnia, czyli niedziela-poniedziałek-wtorek, a poprowadzi je ceniony rekolekcjonista ks. Bogusław Urban. .

2.     Jutro przypada Uroczystość św. Józefa Oblubieńca. Wszystkim solenizantom już dziś składamy najlepsze życzenia.

3.    Wzorem lat ubiegłych w zakrystii przyjmowane są ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i dekorację wielkanocną. Ofiary te można też wrzucić do skarbony „na remont kościoła” w drzwiach naszej świątyni.

4.    Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej informuje, iż w Białymstoku odbędzie się premiera filmu o św. Faustynie i bł. ks. Michale Sopoćko pt. Miłość i Miłosierdzie”, z udziałem reżysera i aktorów, w czwartek - 28 marca 2019 roku o godz. 18.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Bilety do nabycia w kasach Opery i przez internet.

5.    Zapowiedzi przedślubne:

W maju tego roku sakramentalny związek małżeński pragnie zawrzeć:

- Paweł Maleszewski, kawaler, zamieszkały w Białymstoku, na terenie parafii Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku z Karoliną Hołownia, panną, zamieszkałą w Supraślu na terenie naszej parafii.

Otoczmy tę parę narzeczonych naszą modlitwą, a kto by wiedział o jakichkolwiek przeszkodach, zobowiązany jest poinformowanie o tym kancelarii parafialnej.

6.   Dzisiaj przed kościołami naszej Ojczyzny organizowana jest kwesta pieniężna do puszek „Ad gentes” na wsparcie polskich misjonarzy, zarówno duchownych jak i świeckich wprowadzonej przez nich działalności ewangelizacyjnej, edukacyjnej, medycznej i charytatywnej w różnych zakątkach świata. W miarę naszych możliwości wesprzyjmy tę akcję pomocy.

 

I Niedziela Wielkiego Postu  

   dn. 10 marca 2019 r.

1.   Przed kilkoma dniami rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Umiejmy ten czas dobrze przeżyć. Znajdźmy więcej czasu na modlitwę, lekturę czasopism religijnych, a także pomoc innym. Podejmijmy wezwanie do naszej przemiany i nawrócenia robiąc własne postanowienia, które pomogą nam wyeliminować jakieś nasze wady czy złe przyzwyczajenia. Pamiętajmy, aby okres Wielkiego Postu przeżyć bez spożywania alkoholu.

2.   Kościół obdarza odpustem zupełnym tych wiernych, którzy w stanie łaski uświęcającej będą uczestniczyć w nabożeństwach wielkopostnych. W naszym kościele nabożeństwa wielkopostne odprawiane są w następującym porządku:

           DROGA KRZYŻOWA

- dla dzieci - we wtorek o godz. 17.15 

- dla młodzieży - w czwartek o godz. 19.00

- dla dorosłych - w piątek po Mszy wieczornej odprawianej o godz. 18.00 

             GORZKIE  żale

- w sobotę po Mszy wieczornej

- w niedzielę – uroczyste z kazaniem pasyjnym o godz. 17.15.   Serdecznie zapraszamy.

3.    Jak co roku na początku Wielkiego Postu rozpoczyna się akcja zbiórki pieniędzy w ramach jałmużny wielkopostnej Caritas, z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację osób starszych będących pod opieką Caritas. Skarbonki dla tej akcji są do odebrania na stoliku pod chórem. 

4.     Za tydzień w niedzielę przed kościołem będą zbierane ofiary do puszek na wsparcie polskich misjonarzy, w ramach akcji „Ad gentes”.

5.     Od dziś w zakrystii przyjmowane są ofiary na kwiaty i dekorację Grobu Pańskiego. Ofiary te można również wrzucić do skarbony w drzwiach kościoła.

6.     Na stoliku pod chórem są do nabycia marcowy numer miesięcznika „Drogi Miłosierdzia” oraz najnowsze numery „Gościa Niedzielnego” i odpowiednika dla dzieci – „Mały Gość Niedzielny

7.    W najbliższą sobotę i niedzielę  odbędą się wielkopostne rekolekcje małżeństw. W sobotę o godz. 18.00 - Msza z nauką i konferencja dla żon pt. „Dlaczego mąż nie słucha?”, a w niedzielę również o godz. 18.00 - Msza św. z nauką oraz konferencja - tym razem dla mężów pt. „Dlaczego żona tyle mówi?”. Rekolekcje te odbywać się będą w białostockiej katedrze, a poprowadzi je werbista o. Mieczysław Sagan.

8.    Po raz kolejny nasza parafia organizuje bezpłatne warsztaty dla rodziców – tym razem zatytułowane: „Rodzeństwo bez rywalizacji”. Te dwugodzinne warsztaty podpowiedzą jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, bez kłótni, bójek, skarżenia się  czy też poczucia się mniej kochanym. Warsztaty  odbędą się dziś w naszym Domu Parafialnym w godz. 16.00 – 18.00. Serdecznie zapraszamy.

 

XXVIII Niedziela Zwykła   –   dn. 15 października 2017 r.

 

1.   Dziś po Mszy św. o godz. 12.00 w kościele odbędzie się kolejne spotkanie z uczniami klas III szkoły podstawowej, w ramach przygotowania do I Spowiedzi i Komunii świętej.

2.   W tym tygodniu przypadają następujące wspomnienia liturgiczne:

- jutro – wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej

- we wtorek – wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego

- w środę święto św. Łukasza Apostoła i Ewangelisty.

- w czwartekwspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

- w piątek –  wspomnienie św. Jana Kantego - patrona młodzieży akademickiej

- w sobotę - wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa oraz św. Urszuli

3.   Za tydzień w niedzielę ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na potrzeby Misji w związku z rozpoczynającym się wówczas Tygodniem Misyjnym.

4.  Już niewiele dni dzieli nas od uroczystości związanych z pamięcią o zmarłych. W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy w tych dniach zaangażowali się w sprzątanie cmentarza.

5.  Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki na Wypominki. W naszej świątyni imiona zmarłych wyczytywane będą podczas różańca 1 i 2 listopada oraz sobotę i niedzielę - 4 i 5 listopada. O godz. 17.00 - różaniec, a o godz. 18.00 - Msza św. w intencji zmarłych. Wypełnione kartki z zaznaczona datą można przynosić do zakrystii, kancelarii lub wrzucić na tacę.

6.  Wszystkim solenizantom i jubilatom zbliżającego się tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia, a wszystkim obecnym tu na Eucharystii, życzymy błogosławionej niedzieli i wielu łask w nowym tygodniu.

 

Niedziela Chrztu Pańskiego  -  dn. 8 stycznia 2017 r.

1.   Dziś w Niedzielę Chrztu Pańskiego - o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji dzieci, które w ubiegłym roku 2016  przyjęły sakrament chrztu świętego w naszym kościele. Chcemy otoczyć naszych najmłodszych chrześcijan oraz ich rodziców i najbliższą rodzinę wspólną modlitwą, prosząc o Boże błogosławieństwo, łaskę zdrowia i wszelkie potrzebne dary.

Dzisiejszą Niedzielą Chrztu Pańskiego kończymy liturgiczny okres Bożego Narodzenia.

2.   Na stoliku pod chórem jest do nabycia najnowszy numer tygodnika „Gość Niedzielny”  oraz miesięcznik diecezjalny - „Drogi Miłosierdzia”.

3.  Trwa wizyta duszpasterska zwana „kolędą”. W tym tygodniu pragniemy odwiedzić mieszkańców: leśniczówki Krasny Las, internatu Liceum Plastycznego oraz ulic: Cieliczańskiej, Prof. Sławińskiego i Nowy Świat oraz miejscowości Cieliczanka, Kołodno i Nowosiółki. Niech ona będzie okazją do wspólnej modlitwy, wzajemnego poznania się, zbliżenia i rozmowy o problemach nie tylko konkretnej rodziny, ale także o sprawach naszej parafialnej wspólnoty.

Dokładny wykaz kolędy zamieszczony jest w gablotkach w kościele i na zewnątrz oraz na stronie internetowej parafii.

Zachęcamy do składania przy okazji kolędy dobrowolnych ofiar na potrzeby niedługo rozpoczynającego się remontu naszego kościoła.

4.   Za tydzień po Mszy św. o godz. 12.00 spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I spowiedzi i Komunii św.

 

 

III Niedziela Adwentu      dn. 11 grudnia  2016 r.

 

1. Czas Adwentu z wolna chyli się ku końcowi. Przypatrzmy się, jak przeżywamy tegoroczny Adwent. Może to właściwy moment na kolejną korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi poprzez szczerą spowiedź i przemianę życia.

 2. Szczególną okazją ku temu będą przeżywane w najbliższy wtorek i środę nasze parafialne REKOLEKCJE ADWENTOWE. Przewodniczyć im będzie ks. Marek Gryko - kapłan pracujący przed laty w naszej parafii. Msze św. z kazaniem rekolekcyjnym odprawiane będą we wtorek i w środę - o godz. 8.00,  10.00  i  18.00

Serdecznie zapraszamy wszystkich do skorzystania z czasu rekolekcyjnej zadumy i możliwości odbycia adwentowej spowiedzi.

3. W najbliższą sobotę od godz. 10.00 będziemy odwiedzać osoby chore i starsze z przedświąteczną posługą sakramentalną. Adresy tych osób można zgłaszać w zakrystii i kancelarii parafialnej.

4. Dziś na wszystkich Mszy św. udzielane jest błogosławieństwo matkom oczekującym potomstwa.

5. W zakrystii zaś można nabyć opłatki wigilijne i adwentowe świece CARITAS.

6. Za tydzień po Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do przyjęcia I Komunii św.

7. W najbliższy wtorek przypada 35. rocznica dramatycznych wydarzeń związanych z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. Wówczas papież Jan Paweł II – na znak solidarności z Polakami przeżywającymi te trudne chwile – zapalił symboliczną świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. To samo uczynił w Waszyngtonie – ówczesny Prezydent Ronald Regan. Instytut Pamięci Narodowej, zainspirowany przykładem Papieża Polaka, pragnie upamiętnić te bolesne wydarzenia poprzez kampanię społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, zachęcając do zapalenia w oknie symbolicznej świecy 13 grudnia br. o godz. 19.30 w duchu pamięci o ofiarach stanu wojennego.

8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej Wszechmogący Bóg powołał do wieczności zmarłą śp. Stanisławę Żurawlow, zamieszkałą przy ul. Posterunkowej. Panią Stanisławę i wszystkich naszych zmarłych polećmy miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”

 

 

II Niedziela Adwentu      dn. 4 grudnia  2016 r.

 

1.     W najbliższy wtorek  przypada dzień wspomnienia św. Mikołaja. Przez cały ten tydzień towarzyszyć nam będzie postać św. biskupa Mikołaja zbierającego na świąteczną pomoc chrześcijanom w Iraku, Libanie i Syrii.

2.     W czwartek – 8 grudnia obchodzić będziemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Tego dnia Msze św. w naszym kościele odprawiane będą o godz. 8.00, 10.00 i 18.00.

3.     Za tydzień w niedzielę na wszystkich Mszach św. zostanie udzielone błogosławieństwo matkom oczekującym potomstwa.

4.     W zakrystii oraz w naszej kancelarii można nabyć poświęcone opłatki na stół wigilijny.

5.     Przypominamy, iż w okresie Adwentu Msze św. roratnie w naszym kościele odprawiane są codziennie w dni powszednie - o godz. 7.00, zaś dziecięce nabożeństwo roratnie w każdą środę na Mszy św. wieczornej. 

6.     Przeżywany okres Adwentu - to czas otwartości naszych serc na potrzebujących. Dziękujemy za wszelkie przejawy troski o innych.

- dziś możemy wesprzeć wspólnoty katolickie w krajach byłego bloku komunistycznego wrzucając dobrowolna ofiarę do puszek przed kościołem na ten cel.

- w zakrystii rozprowadzane są świece Caritas w cenie 6 i 11 zł. Pieniądze z ich sprzedaży jak co roku przeznaczone są na Wigilijne Dzieło Pomocy Najuboższym Dzieciom. Jeśli mamy podobne świece z ubiegłych lat, tradycyjnie zanieśmy je na cmentarz, niech zapłoną na mogiłach naszych najbliższych – to będzie znak naszej świątecznej łączności ze zmarłymi, a na nasz stół wigilijny zakupmy nowe świece, aby w ten sposób wesprzeć akcję pomocy dzieciom biednym. Niech i w tym roku nie zabraknie na wigilijnym stole tego znaku miłości i zatroskania o najuboższych.

- prosimy także o zgłaszanie osób chorych i w podeszłym wieku, które pragną przed świętami przystąpić do sakramentów świętych. Osoby te odwiedzać będziemy w sobotę – 17 grudnia.

7.     Na stoliku pod chórem do nabycia jest najnowszy tygodnika „Gość Niedzielny” oraz grudniowy numer miesięcznika diecezjalnego „Drogi Miłosierdzia”.

8.     Ofiary zbierane za tydzień do puszek przed kościołem przeznaczone będą na potrzeby Archidiecezji Białostockiej.

9.     Wydziału Duszpasterstwa Rodzin prosi o podanie następującej informacji:

Adwentowy dzień skupienia małżeństw niesakramentalnych pod hasłem "Być bliżej Boga" odbędzie się dnia 11 grudnia 2016 roku o godz. 17.00 w dolnym kościele Ducha Świętego w Białymstoku (przy ul. Sybiraków). W programie niedzielna Eucharystia z homilią oraz spotkanie adwentowe. Spotkania małżeństw niesakramentalnych odbywają się w dolnym kościele Ducha Świętego w Białymstoku w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 17.00.

 

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki 

-  dn. 1 stycznia 2016 r.

1.Dziś przeżywamy Nowy Rok i kościelna Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Przypominamy, iż jest to jedno ze świąt nakazanych – stąd też nasze uczestnictwo tego dnia we Mszy św. jest obowiązkowe pod sankcja grzechu ciężkiego. Msze św. w naszym kościele w Nowy Rok odprawiane będą o godz. 10.00, 12.00 i 18.00.

2. Dzień 1 stycznia jest też rokrocznie dniem modlitw o pokój. Za udział w publicznym odmówieniu lub odśpiewaniu hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

3. W tym tygodniu przypada I piątek i I sobota miesiąca. Członków Kół Żywego Różańca zapraszamy do naszego kościoła w sobotę na godz. 18.00.

4. Już od 4 stycznia czyli najbliższego poniedziałku rozpoczniemy odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Pragniemy odwiedzić naszych Parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin Boże błogosławieństwo. „Kolęda” ma także służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu się, zbliżeniu duszpasterzy do powierzonych ich trosce parafian i odwrotnie. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach całej naszej wspólnoty parafialnej.

Dokładny wykaz kolędy zamieszczony będzie już jutro w gablotkach w kościele i na zewnątrz oraz na stronie internetowej naszej parafii.

Kto chciałby przy tej okazji złożyć ofiarę na potrzeby remontu Domu Parafialnego – może wziąć dzisiaj przygotowaną na ten cel kopertę, leżącą w kościele na stoliku pod chórem.

Przez cały okres odwiedzin kolędowych od poniedziałku do piątku włącznie Msze św. odprawiane będą tylko z rana o godz. 7.00 (nie będą odprawiane w te dni Msze św. wieczorne).

IV Niedziela Adwentu  

–   dn. 20 grudnia  2015 r.

 

 1. Powoli dobiega końca okres Adwentu. W tym miejscu pragniemy podziękować za troskę o osoby chore i w podeszłym wieku. W dniu wczorajszym odwiedziliśmy z posługą sakramentalną 17 osób.

 2. Dziś po Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii Świętej.

 3. Już w najbliższy czwartek - wigilia przed Uroczystością Bożego Narodzenia. Rano o godz. 10.00 odprawiona będzie  ostatnia w tym roku Msza św. roratnią, a po niej wspólne podzielenie się opłatkiem.

 4. Wieczorem wszyscy zasiądziemy do wigilijnego stołu, na którym królować będzie Jezus Chrystus pod postacią poświęconego białego opłatka. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do bliskich, znajomych, sąsiadów. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, zapalenia świecy Caritas, lektura fragmentu Pisma Świętego, opisującego narodziny Jezusa Chrystusa, łamanie opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Zachowajmy tez tradycyjny post od potraw mięsnych.

Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostawać puste. Wśród nas jest wiele osób starszych i samotnych z grona bliskich czy sąsiadów – w miarę możliwości zaprośmy ich na wigilie, aby w tym dniu nikt nie był sam.

 5. O północy Pasterka. Taca z Pasterki tradycyjnie przeznaczona jest na Fundusz Obrony Życia.

 6. W piątek - w pierwszy dzień Świat Bożego Narodzenia - Msze św. w naszym kościele odprawione będą o godz.  10.00, 12.00 i 18.00. Tego dnia nie będzie Mszy św. porannej o godz. 8.00.

 7. W tym roku I dzień Uroczystości Bożego Narodzenia przypada w piątek. Tego dnia jednak z racji na przeżywaną uroczystość nie obowiązuje nas piątkowy post.

 8. W środę od godz. 22.00 organizujemy w naszym kościele tradycyjną „Noc konfesjonałów”, aby dać okazję do spowiedzi wszystkim, którzy na pracę lub pobyt za granicą nie mogli tego uczynić wcześniej.

 9. Dziś przed kościołem zbierane są do puszek ofiary na pomoc w funkcjonowaniu środowiskowej świetlicy socjoterapeutycznej w Supraślu prowadzonej przez siostry Nazaretanki i Caritas oraz rozprowadzane są ręcznie wykonane szopki i świąteczne ozdoby wykonane w tej świetlicy.

 10. Na stoliku pod chórem jest do nabycie grudniowy numer miesięcznika diecezjalnego „Drogi Miłosierdzia” oraz tygodnik „Gość Niedzielny” ze specjalna wkładką modlitwy przy wigilijnym

 11. W minionym tygodniu wszechmogący Bóg powołał z naszej wspólnoty śp. Martę Wasilewską z ul. Nowy Świat oraz śp. Stefana Jaczuna ostatnio zamieszkałego w Szczuczynie. Panią Martę i pana Stefana oraz wszystkich naszych zmarłych powierzmy Miłosiernemu Bogu we wspólnej modlitwie: „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie ...”

 

XIX Niedziela Zwykła 

–  dn. 10 sierpnia 2014 r.

 

1.      W tym tygodniu przeżywać będziemy :

·   jutro – wspomnienie św. Klary

·  w czwartekwspomnienie św. Maksymiliana Kolbe, męczennika obozu w Auschwitz. Jest to również dzień naszej modlitewnej pamięci o poległych w obozach i więzieniach.

·        w piątek - 15 sierpnia – w Uroczystość Wniebowzięcia NMP w naszym kościele Msze św. odprawiane będą tego dnia o godz. 8.00, 10.00 i 18.00. Podczas każdej Mszy św. zostaną poświęcone tegoroczne plony naszych pól, ogródków i działek. Przynieśmy więc do kościoła wiązanki przyogrodowych kwiatów, koszyczki z warzywami i owocami z naszych działek i ogrodów.

Data 15 sierpnia w kalendarzu naszych narodowych rocznic dzień ten zajmuje szczególne miejsce – tego dnia bowiem obchodzona jest pamięć zwycięskiej bitwy z roku 1920, określanej „cudem nad Wisłą”. Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona tego dnia w kościele NMP Królowej Polski o godz. 11.00. Po Mszy zaś odbędzie się poświęcenie usytuowanej na skwerze przy Domu Ludowym kapliczki upamiętniającej żołnierzy Powstania Styczniowego z 1863 r. oraz dlasze uroczystości patriotyczne przy pomniku Orła Białego.

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP ofiary zbierane do puszek przed kościołem tradycyjnie przeznaczone będą na białostocką rozgłośnię katolickiego „Radia i.

·        w sobotę - 16 sierpnia o godz. 11.00 przyjmować będziemy przy kościele pw. NMP Królowej Polski w Supraślu uczestników Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki zdążającej z Białegostoku do Wilna. Tradycyjnie postarajmy się ich ugościć ofiarując owoce, kanapki i napoje. Będzie istniała także możliwość przekazania własnych intencji do modlitwy pielgrzymom – spiszmy je na kartce i wrzućmy w sobotę do koszyczka w kościele.

 

Uroczystość Świętej Trójcy    dn. 15 czerwca 2014 r.

 

1.  Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Świętej Trójcy - patronalne święto naszej parafii. Główna Msza św. połączona z procesją eucharystyczną odprawiona zostanie o godz. 12.00.

2.   W tym tygodniu obchodzić będziemy:

-      we wtorek - wspomnienie św. Brata Alberta;

-      w czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w naszej polskiej tradycji zwane też Uroczystością Bożego Ciała. W tym dniu w naszym kościele Msze św. odprawiane będą o godz. 8.00,  10.00 i 18.00. Główna uroczysta Msza św. dla obu parafii zostanie odprawiona w tym roku w naszym o godz. 10.00. Po Mszy procesja eucharystyczna ulicami naszego miasta – na prośbę wielu mieszkańców tzw. „dawną trasą”, i tak: ul. 3 Maja (I ołtarzyk – przy placu Buchholzów), ul. Cieliczańską i ul. Nowy Świat (II ołtarzyk), następnie ul. Piłsudskiego (III ołtarzyk - przy budynku szkoły) i zakończenie procesji przy kościele NMP Królowej Polski - gdzie będzie IV ołtarzyk. Zwracamy się z prośbą o wspólną pomoc w przygotowaniu ołtarzyków. Zachęcamy do dekoracji domów i mieszkań, nie tylko na trasie procesji.

-      przez cały tydzień czyli w oktawie Bożego Ciała – po Mszy św. wieczornej Nieszpory Eucharystyczne i procesja dookoła kościoła.

3.    Na stoliku pod chórem jest do nabycia najnowszy numer tygodnika katolickiego GOŚC NIEDZIELNY w cenie 4 zł. Zapraszamy do nabycia.

4.     W najbliższy piątek rozpoczyna sie trzydniowa Piesza Pielgrzymka do Różanegostoku. W tym roku – wzorem lat ubiegłych - na pątniczy szlak wyruszy także grupa z Supraśla. Do udziału w pielgrzymce zapraszamy wszystkich chętnych. Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane będą od czwartku w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania lub bezpośrednio u ks. Mariusza. Koszt 30 zł + ewentualnie 5 zł za powrót autokarem. Bliższe informacje uzyskać można u ks. Mariusza.

 Niedziela Palmowa      dn. 13 kwietnia 2014 r.

 

1.Dziś świętujemy Niedzielę Palmową rozpoczynającą Wielki Tydzień.

2.Wzorem lat ubiegłych, dzisiaj odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta (od naszego kościoła, dalej ul. Piłsudskiego, Szkolną, Aleją Niepodległości, Nową i Dolną do kościoła NMP Królowej Polski). Droga Krzyżowa rozpocznie się ok. godz. 19.00 przed naszym kościołem.

3.Dziękujemy wszystkim, którzy zatroszczyli się, aby osoby chore i w podeszłym wieku mogły skorzystać z posługi wielkopostnej spowiedzi i komunii św. W dniu wczorajszym odwiedziliśmy łącznie 18 osób. 

4.Wzorem lat ubiegłych i w tym roku pragniemy, aby w naszym kościele powstała nieco z rozmachem dekoracja wielkanocna. Wszystkich chętnych przy jej budowie zapraszamy do pomocy - we wtorek od godz. 19.00, zaś w środę od. 14.00.

5.  Jak to było co roku, w Wielką Środę wieczorem organizujemy w naszym kościele „Noc konfesjonałów” począwszy od godz. 21.00 - w ten sposób pragniemy dać ostatnią szansę wyspowiadania się przed świętami.

6.W tym roku chcemy też zaproponować możliwość głębszego przeżycia okresu Triduum  Paschalnego w naszym kościele, i tak:

   w Wielki Czwartek, w dzień ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii, we wszystkich kościołach, oprócz katedr, nie ma odprawianych Msze św. w godzinach porannych. U nas dopiero o godz. 19.00 przeżywać będziemy tego dnia Mszę św. Wieczerzy Pańskiej, podczas której wyświęceni zostaną nowi ministranci. Po Mszy św. uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia i indywidualna adoracja, a o godz. 21.00 – projekcja filmu „Tajemnica Eucharystii” inspirowany objawieniami Catliny Rivas.

   w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii (nie ma tego dnia odprawianej Mszy św.). Całodzienną indywidualną adorację Najświętszego Sakramentuw naszym kościelerozpoczniemy o godz. 10.00 wspólnym odśpiewaniem „Gorzkich Żali”. Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej, rozpocznie się o godz. 19.00. Ofiary składane podczas adoracji krzyża w czasie nabożeństwa przeznaczone są na wsparcie chrześcijan w Ziemi Świętej. Po zakończonej Liturgii indywidualna adoracja do godz. 22.00. Wieczorem w Wielki Piątek zapraszamy chętnych na nocną przezywaną w skupieniu Drogę Krzyżową wzdłuż grobli nad rzeką. Rozpoczęcie nabożeństwa o godz. 22.30 przy moście na Zajmie.

Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje wszystkich post ścisły.

     w Wielka Sobotę – indywidualna adoracja Grobu Pańskiego od godz. 10.00 do Mszy św. Wigilii Paschalnej, która  w naszej świątyni rozpocznie się o godz. 20.00. Adoracja przy Grobie Pańskim będzie trwała przez całą noc do Rezurekcji. O godz. 23.00 zapraszamy wszystkich na coroczne młodzieżowe „Trwanie przy Zmartwychwstałym”

W Wielka Sobotę święcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 12.00 do 17.00, co pół godziny. Wcześnie - o godz. 10.00 święcenie pokarmów w Cieliczance a o 11.00 w Kołodnie. Kościół zaleca w tym dniu powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych aż do zakończenia Mszy św. wieczornej.

7.  W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę kancelaria nie będzie czynna.

8.  Na stoliku pod chórem do nabycia jest najnowszy numer miesięcznika diecezjalnego „Drogi Miłosierdzia” oraz tygodnika „Gość Niedzielny”.

VIII Niedziela Zwykła  

- dn. 2 marca 2014 r.

1. Powoli dobiega końca tegoroczny Karnawał. Już w tym tygodniu, 5 marca, przeżywać będziemy Środę Popielcową. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W Popielec Msze Święte w naszym kościele odprawiane będą o godz. 8.00, 10.00 i 18.00.

2. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, od którego nie ma dyspensy, a polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych (obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku) oraz na ograniczeniu jedzenia - tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta (post ilościowy obowiązuje od 14. do 60. roku życia). Wspólnota Kościoła zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

3. Kościół obdarza odpustem zupełnym tych wiernych, którzy w stanie łaski uświęcającej będą uczestniczyć w nabożeństwach wielkopostnych. W naszym kościele nabożeństwa wielkopostne odprawiane są w następującym porządku:

            DROGA KRZYŻOWA

- dla dzieci - we wtorek o godz. 17.15 

- dla młodzieży - w czwartek o godz. 19.00

- dla dorosłych - w piątek po Mszy wieczornej odprawianej o godz. 18.00 

             GORZKIE  żale

- w sobotę po Mszy wieczornej odprawianej o godz. 18.00

- w niedzielę po Mszy św. odprawianej o godz. 10.00

4. Od następnej niedzieli w zakrystii przyjmowane będą ofiary na dekorację Grobu Pańskiego.

5. Na stoliku pod chórem można nabyć marcowy numer miesięcznika diecezjalnego „Drogi Miłosierdzia” w cenie 3 zł oraz tygodnik „Gość Niedzielny”.

6. Od okresu Wielkiego Postu rozpoczynamy cykl Mszy św. przez wstawiennictwo Jana Pawła II z prośba o uzdrowienie. Msze te będą odprawiane w każdy czwartek o godz. 7.00. Zawsze można będzie dołączyć swoją intencję spisaną na kartce czy to z prośbą o zdrowie chorym, czy też o uzdrowienie trudnych relacji rodzinnych czy międzyludzkich. Również od przyszłej niedzieli rozpoczynamy comiesięczne odwiedziny chorych z posługa sakramentalna i Komunią św. Chorych odwiedzać będziemy w każdą II niedziele miesiąca. Prosimy o zgłaszanie do zakrystii adresów osób które chciały by korzystać z tej formy duszpasterskiej posługi.

7. Już w najbliższą niedziele rozpoczniemy przygotowania do tegorocznych rekolekcji wielkopostnych. Będą one miały charakter ewangelizacyjny i podzielone będą na trzy etapy. Pierwszy etap – takie wprowadzeni do rekolekcji - przeżywać będziemy już za tydzień w niedzielę. Główne rekolekcje odbywać się będą za 3 tygodnie. Poprowadzi je ks. Kamil Dąbrowski. Za tydzień wieczorem przeżywać będziemy także tzw. wieczór chwały.

8. Dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w zbiórkę pieniędzy na leczenie dzieci będących pod opieką Białostockiego Hospicjum oraz małej Kornelki. Zebrano wówczas 2 207,15 zł. Za tydzień przed kościołami naszej Archidiecezji zbierane będą do puszek ofiary na wsparcie Polaków na Ukrainie.

9. Komunikaty Kurii Metropolitalnej:

- W duchu miłości i jedności z chrześcijanami prześladowanymi w różnych częściach świata, prosimy o ofiarowanie modlitw i postu ścisłego w Środę Popielcową dnia 5 marca br. w intencji pokoju i ustania prześladowań w Republice Środkowoafrykańskiej. Bardzo trudna sytuacja tego kraju dotyka także wielu polskich misjonarzy, którzy mimo zagrożenia życia, nie opuścili powierzonych im wspólnot, ale trwają przy nich głosząc Ewangelię. Od 6 lat w Republice Środkowoafrykańskiej posługują także Siostry Pasterzanki z Białegostoku, które prowadzą szkoły, ośrodek medyczny oraz dom dla sierot i niewidomych. Więcej wiadomości o aktualnej sytuacji chrześcijan w Afryce zawiera artykuł zamieszczony w najnowszym numerze miesięcznika „Drogi Miłosierdzia”.

- Duszpasterstwo Rodzin zaprasza na wielkopostne rekolekcje małżeństw niesakramentalnych, które odbędą się za tydzień - w dniach 9 i 10 marca 2014 roku w kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Piastowskiej w Białymstoku. W niedzielę o godz. 17.00, zaś w poniedziałek o godz. 18.00. Szczegóły zawarte są na plakacie.

 

 

IV Niedziela Zwykła  

- dn. 2 lutego 2014 r.

 

1. Jutro przypada wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika – patrona od chorób gardła. Poświęcenie świec i błogosławieństwo gardła po Mszy o godz. 7.00.

2. W środę obchodzimy wspomnienie  św. Agaty, męczennicy. Błogosławieństwo chleba i wody ku czci Świętej na porannej Mszy św.  o godz. 7.00.

3.   W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Tego dnia Msze św. w naszej świątyni odprawiane będą o godz. 7.00 i 18.00.

4. Zakończył się pierwszy tydzień ferii zimowych. W piątek wieczorem wróciła blisko 60-osobowa grupa dzieci i młodzieży z „Ferii z Jezusem” organizowanych przez naszą parafię w ośrodku rekolekcyjnym w Surażu. Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyszli z pomocą w organizacji tej formy ferii, zaś w sposób szczególny dziękujemy ks. Mariuszowi za całą poświęcony czas i trosce o najmłodszych naszych parafian, dziękuję także p. Krzysztofowi Piertaszewiczowi za pełnienie funkcji kucharza i osoby odpowiedzialnej za wyżywienie oraz dziękujemy wszystkim animatorom. Również słowa wdzięczności kierujemy pod adresem Urzędu Miejskiego w Supraślu za ofiarowany transport.

5.  Jutro rozbieraną będzie dekoracja bożonarodzeniowa naszej świątyni. Zapraszamy wszystkie osoby chętne do pomocy w rozebraniu żłóbka na godz. 14.00.

6.  Za tydzień przed kościołem zbierane będą ofiary do puszek z przeznaczeniem na fundusz remontowo-budowlany małych parafii naszej Archidiecezji.

7. W tym tygodniu został przeprowadzony kapitalny remont nagłośnienia naszej świątyni. Stary wzmacniacz, który już często szwankował wymieniono na nowy, zakupiono nowe mikrofony poprawiające słyszalność. Całkowity koszt tych napraw wyniósł blisko 6 tyś. zł. Mamy nadzieję, że dużo lepsza jest obecnie słyszalność w naszej świątyni.

8.  Stowarzyszenie Civitas Christiana zaprasza na wykład ks. prof. Pawła Bartkiewicza pt. „Czym jest gender i jakie niesie zagrożenia” Wykład ten odbędzie się w kinie „Ton” w Białymstoku w najbliższy wtorek o godz. 19.00.

9.  W minionym tygodniu Wszechmogący Bóg powołał do wieczności zmarłą śp. Zofię Piwowarczyk, zamieszkałą przy Al. Niepodległości w Supraślu. Panią Zofię i wszystkich naszych zmarłych powierzmy w modlitwie Miłosiernemu Bogu.

 

II Niedziela Narodzenia Pańskiego

    dn. 5 stycznia 2014 r.

1.  Jutro, przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w naszej tradycji Świętem Trzech Króli. Msze św. jutro w naszym kościele odprawiane będą w porządku niedzielnym  czyli o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00. Poświęcenie kredy i kadzidła na poszczególnych Mszach św. Taca zbierana w tym dniu przeznaczona będzie na wsparcie działalności misyjnej Kościoła.

2. Jutro także swoje obchody świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają wyznawców prawosławia. Pamiętajmy o złożeniu serdecznych życzeń naszym bliskim, sąsiadom, współpracownikom tegoż wyznania i uszanowaniu ich święta.

3.  Zachęcamy do czytania prasy religijnej. Ukazał się styczniowy numer miesięcznika diecezjalnego „Drogi Miłosierdzia”oraz tygodnik "Gość Niedzielny"

4.  Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Chrztu Pańskiego, dzień wdzięczności za łaskę wiary i sakrament chrztu.  W tym dniu zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich dzieci, które w roku 2013 w naszym kościele przyjęły sakrament chrztu z prośba o Boże błogosławieństwo i łaskę zdrowia tym maluszkom. Rodziców tych dzieci wraz z pociechami zapraszamy za tydzień na godz. 10.00.

5.  Od wtorku rozpoczynamy odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii, zwane kolędą, i tak:

we wtorek - 7 stycznia – od godz. 16.00 – odwiedziny mieszkańców ul. Kościelnej (numery parzyste)

- w środę - 8 stycznia – od godz. 16.00 – ul. Kościelna (nr nieparzyste)

- w czwartek - 9 stycznia – od godz. 16.00 – ul. Osiedle Robotnicze (nr parzyste) oraz ul. Żwirki i Wigury

- w piątek - 10 stycznia – od godz. 16.00 – ul. Osiedle Robotnicze (nr nieparzyste) i ul. Ks. Sidorowicza

- w sobotę - 11 stycznia – od godz. 12.00 – ul. Szkolna

- w poniedziałek13 stycznia – od godz. 16.00 – ul. Słowackiego bloki nr 1 i 3 

Dokładny porządek kolędy zamieszczony jest w gablotkach w kościele i na zewnątrz oraz na stronie internetowej parafii.

    Kto chciałby przy tej okazji złożyć ofiarę na potrzeby remontu Domu Parafialnego – może wziąć dzisiaj przygotowaną na ten cel kopertę, leżącą na stoliku pod chórem.

    W czasie trwania kolędy Msze św. w naszym kościele od poniedziałku do piątku będą odprawiane tylko o godz. 7.00 rano (nie będzie Mszy św. wieczornych).

 

Niedziela Świętej Rodziny  

–   dn. 29 grudnia 2013 r.

1. Dziś przeżywamy uroczystość Świętej Rodziny.

2. We wtorek – 31 grudnia – obchodzić będziemy ostatni dzień roku kalendarzowego 2013 i  liturgiczne wspomnienie papieża św. Sylwestra. Wszelkie  - i te dobre i te smutne -wydarzenia kończącego się  roku, wszystkich zmarłych, których powołał Bóg do siebie w tym czasie oraz rozpoczynający się Nowy 2014 Rok, chcemy polecić we Mszy św. odprawianej w wieczór sylwestrowy o  godz. 23.00 w naszym kościele. Po Mszy udamy się na Plac Kościuszki, by jako społeczności Supraśla złożyć noworoczne życzenia i obejrzeć pokaz fajerwerków.

3. W środę przypada Nowy Rok i kościelna Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Gorąco zachęcamy do uczestnictwa tego dnia we Mszy św. Przypominamy, iż jest to jedno ze świąt obowiązkowych i nakazanych. W naszym kościele w Nowy Rok Msze św. odprawiane będą w porządku niedzielnym - o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00.

4. Dzień 1 stycznia jest też rokrocznie dniem modlitw o pokój. Za udział w publicznym odmówieniu lub odśpiewaniu hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można uzyskać odpust zupełny

5. W tym tygodniu przeżywać będziemy I piątek i I sobotą miesiąca. Spotkanie członków Kół Żywego Różańca i Msza św. w ich intencji zostanie odprawiona w tę sobotę w naszym kościele o godz. 18.00.

6.  Od 7 stycznia rozpoczniemy odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą i rozpoczniemy je od ul. Kościelnej, a zakończymy na ul. 3 Maja. Dokładny wykaz kolędy jest zamieszczony w gablotkach w kościele i na zewnątrz oraz na stronie internetowej naszej parafii.

7.  Za tydzień po Mszy św. o godz.12.00 w budynku Domu Parafialnego odbędzie się poświąteczne spotkanie ministrantów wraz z ich rodzicami.

 

Uroczystość Narodzenia Pańskiego  

   dn. 25 grudnia 2013 r.

 

1.   „Zwiastuję Wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu, dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan” – takie słowa skierował anioł do pasterzy w noc Bożego Narodzenia. Słowa te skierowane są dzisiaj również do wszystkich nas. Niech więc radość płynąca z narodzenia Pana będzie udziałem całego świata, naszego narodu, naszych rodzin, wszystkich naszych krewnych, znajomych i przyjaciół. Niech te święta dla wszystkich Was Drodzy Parafianie i Goście będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą, nieraz trudną codzienność.

Z najserdeczniejszymi życzeniami – duszpasterze: ks. Andrzej i ks. Mariusz

2. Rozpoczęliśmy okres Narodzenia Pańskiego, niezwykle bogaty w znaki Bożej obecności, który będzie trwał aż do niedzieli Chrztu Pańskiego, czyli do 12 stycznia.

3.   Dziś - w pierwszy dzień świąt Msze św. odprawiane będą o  10.00, 12.00 i 18.00.  

4.   Jutro - w drugi dzień świąt - przypada święto św. Szczepana męczennika. Msze św. w naszym kościele odprawione będą o godz.  8.00,  10.00 i 12.00. Taca zbierana w tym dniu tradycyjnie przeznaczona będzie na KUL i Centrum Formacji Laikatu.

5.  W imieniu swoim całej wspólnoty parafialnej pragnę podziękować wszystkim którzy przyczynili się wykonania dekoracji w naszym kościele, ustawienia szopki, – dziękuję ks. Mariuszowi, p. Izydorowi, ministrantom, oraz państwu Sieńczuk i Nadleśnictwu Supraśl za przekazanie choinek, a także anonimowej rodzinie która z okazji 50 rocznicy ślubu zakupiła 23 nowych figurek do szopki.Wszystkim jeszcze raz dziękujemy.

6.   Po Nowym Roku rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Plan kolędy będzie podany najbliższą niedzielę.

 

III Niedziela Adwentu  

   dn. 15 grudnia  2013 r.

1.  Czas Adwentu z wolna chyli się ku końcowi. Przypatrzmy się, jak przeżywamy tegoroczny adwentowy czas? Może to właściwy moment na kolejną korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi poprzez szczerą spowiedź i przemianę życia.

 2.    Szczególną okazją ku temu będą przeżywane w najbliższy piątek i sobotę nasze parafialne REKOLEKCJE ADWENTOWE. Przewodniczyć im będzie ks. Adam Szot - kapłan pracujący w parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku. Msze św. z kazaniem rekolekcyjnym odprawiane będą w następującym porządku:

-      w piątek - o godz. 8.00 (roratnia)  i  18.00

-      w sobotę  – o godz. 8.00 (roratnia),  10.00   i  18.00

Serdecznie zapraszamy wszystkich do skorzystania z czasu rekolekcyjnej zadumy i możliwości odbycia w sobotę adwentowej spowiedzi.

3.  W najbliższą sobotę od godz. 12.00 będziemy odwiedzać osoby chore i starsze z przedświąteczną posługą sakramentalną. Adresy tych osób można zgłaszać w zakrystii i kancelarii parafialnej.

4.    Dziś po Mszy św. o godz. 10.00 spotkanie z młodzieżą gimnazjalną z klas III w ramach przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

5.   Dziś także na wszystkich Mszy św. udzielane jest błogosławieństwo matkom oczekującym potomstwa.

6.  W przedsionku kościoła rozprowadzane są przez wolontariuszy propozycje na prezenty pod choinkę oraz pocztówki świąteczne. W zakrystii zaś można nabyć opłatki wigilijne i adwentowe świece CARITAS.

7.  Dziękujemy za wszelkie – nawet drobne wpłaty na cele dalszych prac remontowych naszego Domu Parafialnego. Obecnie od miesiąca wykańczane są na piętrze kolejne salki na spotkania grup młodzieżowych i dziecięcych gromadzących się przy naszej parafii. Numery konta naszej parafii zamieszczone są m.in. na stronie internetowej. W tym miejscu pragną poinformować, że już niedługo minie 7 rocznica funkcjonowania naszej parafialnej strony internetowej i w ciągu tych siedmiu lat zaglądano na nią ponad 270 tys. razy.

 

II Niedziela Adwentu  

- dn. 8 grudnia  2013 r.

1.   W zakrystii oraz w naszej kancelarii można nabyć poświęcone opłatki na stół wigilijny.

2.  Przypominamy, iż w okresie Adwentu Msze św. roratnie w naszym kościele odprawiane są codziennie w dni powszednie - o godz. 7.00 zaś dziecięce nabożeństwo roratnie w dni powszednie o godz. 17.30. 

3.  W niedzielę za tydzień na wszystkich Mszach św. zostanie udzielone błogosławieństwo matkom oczekującym potomstwa.

4.   Młodzież 4gmnazjalną z klas III przygotowującą się do przyjęcia bierzmowania zapraszamy na spotkanie za tydzień po Mszy św. odprawianej o godz. 10.00.

5.  Przeżywany okres Adwentu - to czas otwartości naszych serc na potrzebujących. Dziękujemy za wszelkie przejawy troski o innych.

- dziękujemy wszystkim, które w dniu wczorajszym przynieśli ciepłe ubrania osobom bezdomnym z białostockich noclegowni.

- dziękujemy uczestnikom „Maratonu Zumby” którzy tydzień temu zebrali 421 zł z przeznaczeniem na pomoc osobom doświadczonym przez pożar

- dziś wesprzeć możemy wspólnoty katolickie w byłych krajach bloku komunistycznego wrzucając dobrowolna ofiarę do puszek przed kościołem na ten cel.

- dziś także przed naszym kościołem gościmy krwiobus, w którym można będzie oddać swoja krew w trosce o zdrowie i życie osób potrzebujących tego drogocennego daru.

- w zakrystii rozprowadzane są świece Caritas w cenie 6 i 10 zł. Pieniądze z ich sprzedaży jak co roku przeznaczone są na wigilijne dzieło pomocy najuboższym dzieciom. Jeśli mamy podobne świece  z ubiegłych lat, zanieśmy je na cmentarz, niech zapłoną na mogiłach naszych najbliższych – to będzie znak naszej świątecznej łączności ze zmarłymi, a na nasz stół wigilijny zakupmy nowe świece, by w ten sposób wesprzeć akcję pomocy dzieciom biednym. Niech i w tym roku nie zabraknie na stole wigilijnym tego znaku miłości i zatroskania o najuboższych.

- prosimy także o zgłaszanie adresów osób chorych i w podeszłym wieku, które pragną przed świętami przystąpić do sakramentów świętych. Osoby te odwiedzać będziemy w sobotę - 21 grudnia.

6.  Na stoliku pod chórem 6.do nabycia są najnowsze numery czasopism katolickie „Drogi Miłosierdzia” oraz „Gość Niedzielny”.

 

I Niedziela Adwentu  

   dn. 1 grudnia 2013 r.

 

1.Dzisiejszą niedzielą w Kościele rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, a jednocześnie wchodzimy w okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana.

2.Przez cały okres Adwentu Msze św. roratnie ku czci NMP w naszym kościele odprawiane będą w dni powszednie codziennie o godz. 7.00. Dzieci zapraszamy na specjalne dla nich nabożeństwa roratnie, które odbywać się będą w dni powszednie o godz. 17.30. Pamiętajmy, by zabrać ze sobą na roraty lampiony lub świece.

3.   Od dziś w zakrystii i w kancelarii parafialnej na plebanii rozprowadzane są opłatki na stół wigilijny.

4.   W tym tygodniu

-          przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca

-          w piątek przypada wspomnienie św. Mikołaja, biskupa. Na wieczorną Mszę św. zapraszamy dzieci, a po niej tradycyjne spotkanie ze św. Mikołajem.

-          za tydzień w niedzielę odchodzić będziemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

5.   Okres Adwentu to czas dzielenia się z innymi naszym sercem i troską W tym roku będziemy mieli ku temu wiele okazji m.in.

- dziś wychodząc z kościoła wrzucić możemy swoja ofiarę do puszek na pomoc mieszkańcom Filipin dotkniętym ostatnio kataklizmem niszczącego tajfunu.

- w najbliższą sobotę młodzież z wolontariatu działającego przy naszej parafii kontynuować będzie zbiórkę koców i ciepłych ubrań z przeznaczeniem przede wszystkim dla osób bezdomnych i mieszkańców noclegowni. Rzeczy te można będzie przynieść do Domu Parafialnego w najbliższą sobotę w godz. 14.00-17.00

- zaś za tydzień - w niedzielę gościć będziemy po raz kolejny przez naszym kościołem kwriobus, gdzie można będzie oddać swoja krew w trosce o zdrowie i życie osób potrzebujących tego drogocennego daru.

- również za tydzień przed kościołem do puszek zbierane będą na pomoc katolikom w krajach byłego bloku komunistycznego, zaś taca przeznaczona będzie na pokrycie kosztów ogrzewania naszej świątyni

- od dziś w zakrystii rozprowadzane są świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. (średnie w cenie 10 zł, a małe po 6 zł). Pieniądze z ich sprzedaży przeznaczone są na ogólnopolskie akcję wspierania dzieci z biedniejszych rodzin.

- również w tym tygodniu w budynku Przedszkola można będzie nabyć świąteczne ozdoby. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na cel Białostockiego Hospicjum dla dzieci

6.   Na stoliku pod chórem są do nabycia najnowsze numery czasopism: „Gość Niedzielny”, „Mały Gość Niedzielny” oraz „Drogi Miłosierdzia”

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata 

–   dn. 24 listopada 2013 r.

1.  Tegoroczna Uroczystość Chrystusa, Króla Wszechświata złączona jest równocześnie z zakończeniem Roku Wiary. Uroczyste zamknięcie Roku Wiary nastąpi dziś podczas wieczornej Mszy św. odprawianej o godz. 18.00. Na tę Mszę św. przynieśmy ze sobą świece lub lampiony.

2.  Za tydzień w niedzielę rozpoczynamy nowy rok liturgiczny oraz okres Adwentu przygotowujący nas do zbliżających się Świat Narodzenia Pańskiego.

3.  Od następnej też niedzieli w zakrystii można będzie nabyć opłatki bożonarodzeniowe na stół wigilijny oraz rozprowadzane będą także świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

4.  Na stoliku pod chórem jest do nabycia nowy numer tygodnika „Gość Niedzielny” wraz z dołączonym kalendarzem w cenie numeru.

5.  W tych dniach została przekazana rodzinom poszkodowanym przez pożar z dnia 11 listopada kwota 5356 zł, którą zebrano w ubiegłą niedzielę na ten cel. Rodziny te prosiły o przekazanie podziękowanie wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób im pomogły w czasie zarówno tej tragedii, jak i po niej.

6.  Również młodzieżowa grupa wolontariuszy skupiona przy naszej parafii dziękuje wszystkim, którzy w dniu wczorajszym przynosili do Domu Parafialnego ciepła odzież oraz koce na pomoc osobom bezdomnym.

7.  Parafia wojskowa św. Jerzego w Białymstoku oraz jednostka Wojska Polskiego stacjonująca w Białymstoku zapraszają w najbliższy piątek – 29 listopada na wojskowe uroczystości rocznicowe wybuchu Powstania Listopadowego, które będą miały miejsce na cmentarzu wojskowym na Kopnej Górze opodal wsi Sokołda o godz. 11.00.

8.  W dniu wczorajszym wszechmogący Bóg powołał do wieczności śp. Jadwigę Jankowską, zamieszkałą przy ul. Świerkowej. Powierzmy w modlitwie zmarłą p. Jadwigę oraz wszystkich naszych zmarłych. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie ...

 

XXXIII Niedziela Zwykła  

–   dn. 17 listopada  2013 r.

 

1.   Ofiary zbierane dziś na tacę przeznaczone są w całości na pomoc rodzinom poszkodowanym przez pożar, który wybuch w poniedziałek - 11 listopada br. w domu przy ul. J.Piłsudskiego 36 w Supraślu. Gorąco zapraszamy do włączenia się w tę formę pomocy poszkodowanym.

2.   W tym tygodniu przypada:

-  w poniedziałek – wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny

-  we wtorek – wspomnienie bł. Salomei

-  w środę – wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego

-  w czwartek – wspomnienie Ofiarowania NMP

-  w piątek – wspomnienie św. Cecylii - patronki chórów i organistów. Na wieczorną Mszę św. w piątek zapraszamy wszystkich byłych i obecnych członków chóru św. Cecylii w Supraślu.

3.W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Uroczystość Chrystusa Króla oraz zakończenie Roku Wiary. Uroczyste zamknięcie Roku Wiary nastąpi podczas wieczornej Mszy św. odprawianej o godz. 18.00. Na tę Mszę św. przynieśmy ze sobą świece lub lampiony.

4.  Dzień wcześniej – w sobotę, 23 listopada w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla w naszej świątyni odbędzie się projekcja wzruszającego filmu fabularnego „Cristiada”. Film ten opowiada o prawdziwych zdarzeniach, jakie miały miejsce w Meksyku na początku XX wieku, kiedy to naród meksykański ze słowami „Niech żyje Chrystus Król” przeciwstawił się represjom i narzucanej im przez rząd ateizacji. Parafia nasza otrzymała pozwolenie na projekcję filmu w Supraślu. Wstęp na film jest bezpłatny.

 

XXXII Niedziela Zwykła  

   dn. 10 listopada  2013 r.

 

1. Dzisiaj w ramach akcji „Kościołom w potrzebie” przed kościołami zbierane są do puszek ofiary na pomoc prześladowanym chrześcijanom w różnych zakątkach świata. Umiejmy tak jak ta uboga wdowa Ewangelii podzielić się również swoim groszem z potrzebującymi naszymi braćmi i siostrami doświadczającymi prześladowań zwłaszcza w krajach muzułmańskich.

2.  Dziś o godz. 18.00 odprawiona będzie Msza św. w intencji zmarłych nauczycieli i wszystkich pracowników supraskiej oświaty.

3.  Jutro przypada 95 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Naród Polski. Msze św. odprawiane będą tego dnia o godz. 8.00 i 18.00, zaś Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny oraz za wszystkich poległych za Jej wolność zostanie odprawiona w naszym kościele o godz. 11.00. Na tę Mszę zapraszamy władze miasta, kombatantów, poczty sztandarowe, dzieci i młodzież oraz wszystkich, którym droga jest wartość naszej wolności. Dzień wolny mamy dzisiaj – w niedzielę, jutro przeżywamy dzień wdzięczności za niepodległość przez pamięci o tych, którzy o nią zabiegali i ją wywalczyli. Niech nie zabraknie nas na uroczystościach wdzięczności za niepodległość. Tradycyjnie jutro po Mszy św. udamy się procesyjnie pod pomnik niepodległości, by złożyć tam kwiaty i uczestniczyć we wspólnym świętowaniu. W tym roku w supraskie uroczystości włączył się także podlaski oddział Straży Granicznej, stąd przewidziane są pokazy działań antyterrorystycznych i pirotechnicznych. Wspólne budować będziemy żywą flagę narodowej oraz przewidziane są także inne atrakcje.

4.  W tym tygodniu przeżywać będziemy:

-   we wtorek   wspomnienie św. Jozafata Kuncewicza, unickiego biskupa i męczennika, którego cząstka relikwii przechowywana jest w naszym kościele

-   w sobotę – przypada Uroczystość NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia. Msze św. z kazaniem w naszym kościele odprawiane będą o godz. 8.00, 10.00 i 18.00

5. W najbliższy weekend Supraśl będzie gospodarzem kolejnej międzynarodowej konferencji naukowej dotyczącej przepięknej historii i dziedzictwa supraskiego klasztoru. Z tej też okazji w przyszłą niedzielę o godz. 8.00 zostanie odprawiona Eucharystia w rycie wschodnim -greckokatolickim. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieli by poznać katolicką liturgię wschodnią i wspólnie modlić się w tym obrządku

6.  W listopadzie, swoja 1 rocznicę działalności przy naszej parafii przeżywa grupa Matek w Modlitwie, spotykająca się w Domu Parafialnym w każdy czwartek po wieczornej Mszy św., by wspólnie powierzać Bogu swoje dzieci - ich radości i problemy. Szczególna Msza św. z tej okazji zostanie odprawiona w najbliższą niedziele o godz. 10.00. Zapraszamy na tę Mszę wszystkie matki które chciałby w ten sposób powierzać Bogu swoje dzieci.

7. Zapowiedzi: W naszej świątyni sakrament małżeństwa pragnie zawrzeć następująca para narzeczonych – Marcelina Więckowska, panna, zamieszkała w Supraślu przy ul. Nowy Świat i Michał Radel, kawaler, zamieszkały w Białymstoku przy ul Zielnej. Otoczmy modlitwą tych narzeczonych, aby jak najlepiej przygotowali się do tej ważnej chwili w swoim życiu, a jeśli kto wie o jakichkolwiek przeszkodach, prosimy o zgłoszenie tego do kancelarii parafialnej.

 

XXXI Niedziela Zwykła  

   dn. 3 listopada  2013 r.

1. W piątek – 8 listopada zakończy się Oktawa Uroczystości Wszystkich Świętych. W tym miejscy pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w sprzątanie cmentarzy.

2.   Przypominam, iż przez najbliższe dni do piątku włącznie można uzyskać odpust zupełny pod następującymi warunkami: stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św., nawiedzenie cmentarza grzebalnego, odmówienie modlitw „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach tych, które na dany dzień powierza wspólnocie Kościoła papież Franciszek. Odpust, czyli darowanie win doczesnych, można ofiarować za samego siebie lub za jedną z osób zmarłych.

3.   Jeszcze dziś supraskich cmentarzach organizowana jest kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków znajdujących się na naszych supraskich nekropoliach.

4.   Dzisiaj i w najbliższą sobotę o godz. 17.00 różaniec z wypomikami. Po różańcu o godz. 18.00 Msza św. w intencji wszystkich tych zmarłych, których imiona wymienialiśmy podczas wypominek. 

5.    Za tydzień w ramach akcji „Kościołom w potrzebie” zbierane będą do puszek ofiary na pomoc prześladowanym chrześcijanom w różnych zakątkach świata

6.  Zachęcamy do lektury czasopism religijnych. Ukazał się kolejny numer „Gościa Niedzielnego”  i miesięcznika diecezjalnego „Drogi Miłosierdzia”. W zakrystii są do nabycia ostatnie kalendarze seminaryjne na rok 2014.

7.  W najbliższy czwartek w Bazylice Metropolitalnej w Białymstoku rozpocznie się Nowenna Opieki NMP Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia. Będzie ona odprawiana codziennie o godz.18:00 do 16 listopada.

8. Jeszcze raz przypominany, iż w przeddzień Święta Niepodległości organizowany jest w Supraślu Dobroczynny Bal Niepodległości, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla naszych Rodaków na Wschodzie. Bal odbędzie się w Hotelu "KNIEJA" w Supraślu w niedzielę - 10.11.2013 r. o godz. 19.00. Impreza będzie odbywać się przy towarzyszeniu tylko polskiej muzyki. Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł od osoby. Bilety na bal można nabyć m.in. w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu oraz w obu supraskich parafiach.

 

 Uroczystość Wszystkich Świętych 

– dn. 1 listopada  2013 r.

 

1.      Dziś obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszym kościele odprawiane będą o godz. 8.00, 10.00 i 18.00. Taca w dniu 1 listopada, przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

2.  Jutro 2 listopada przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych czyli - Dzień Zaduszny. Msze św. w naszym kościele odprawiane będą w porządku niedzielnym czyli o godz. 8.00, 10.00 i 18.00.

Dodatkowo jutro o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. w kaplicy Wszystkich Świętych na naszym cmentarzu, sprawowana w intencji zmarłych, a po niej procesja wokół cmentarza. Po zakończonych modlitwach będzie istniała możliwość poświęcenia nowych pomników nagrobnych.

3.  W dniach od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny pod następującymi warunkami: stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św., nawiedzenie cmentarza grzebalnego, odmówienie modlitw „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach tych, które na dany dzień powierza wspólnocie Kościoła papież Franciszek. Odpust, czyli darowanie win doczesnych, można ofiarować za samego siebie lub za jedną z osób zmarłych.

4.  Dzisiaj i jutro na obu cmentarzach organizowana jest wzorem lat ubiegłych kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków znajdujących się na naszych supraskich nekropoliach. Nie przejdźmy obojętnie wobec tej formy troski i pamięci o naszych przodkach oraz ratowania dziedzictwa polskiej kultury.

5.   Na stoliku pod chórem są jeszcze kartki na Wypominki. W naszej świątyni imiona zmarłych wyczytywane będą podczas różańca o godz. 17.00 – w dniu dzisiejszym,  jutro i pojutrze oraz w sobotę - 9 listopada. Po różańcu o godz. 18.00 Msza św. w intencji zmarłych. 

6.  W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Jutro zapraszamy do naszego kościoła na godz. 18.00 członków Kół Żywego Różańca na Mszę św. odprawiana w intencji naszych zmarłych i tradycyjne spotkanie połączone z wymiana tajemnic.

 

XXX Niedziela Zwykła  

   dn. 27 października  2013 r.

 

1.    Dzisiejsza niedziela kończy w Kościele Tydzień Misyjny. Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę w ubiegłą niedzielę na cele misyjne. Zebrano wówczas kwotę 2136 zł.

2.   W czwartek kończy się miesiąc październik. Dziękujemy wszystkim, którzy gromadzili się wspólnie na modlitwie różańcowej, zarówno tu w kościele, jak i w swoich domach. Zachęcamy, aby nie rozstawać się z różańcem, lecz niech będzie to nasza codzienna modlitwa.

3.   W przeddzień Święta Niepodległości organizowany jest w Supraślu Dobroczynny Bal Niepodległości, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla naszych Rodaków na Wschodzie. Bal rozpocznie się w Hotelu Knieja w Supraślu w niedzielę - 10.11.2013r. o godz. 19.00. Impreza będzie odbywać się przy towarzyszeniu tylko polskiej muzyki. Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł od osoby. Bilety na bal można nabyć m.in. w obu supraskich parafiach oraz w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.

4.   Na stoliku pod chórem wyłożone są jeszcze kartki na Wypominki.

5.   W tym tygodniu:

-   w piątek - 1 listopada - obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszym kościele odprawiane będą o godz. 8.00, 10.00 i 18.00 (tego dnia nie będzie Mszy św. o godz. 12.00). Taca w dniu 1 listopada, przeznaczona jest tradycyjnie na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

-   2 listopada przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - Dzień Zaduszny. Msze św. w naszym kościele odprawiane będą o godz. 8.00, 10.00 i 18.00. O godz. 13.00 w kaplicy na cmentarzu parafialnym Msza św. w intencji wszystkich zmarłych, a po niej procesja dookoła cmentarza i poświęcenie nowych nagrobków.

6.  W piątek, sobotę i niedzielę – wzorem lat ubiegłych, organizowana będzie kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków znajdujących się na naszych cmentarzach. W tym roku postawiony został nowy nagrobek ks. Ottonowi Sidorowiczowi, oraz trwają prace nad odnowieniem zabytkowych nagrobków dawnych proboszczów naszej parafii - ks. Pisanki i ks. Rupejki. Zwracamy się więc z prośbą o pomoc tak materialną, jak i organizacyjną. Po Mszy św. zapraszamy do zakrystii osoby, które chciałyby włączyć się w akcję kwestowania, dyżurując na cmentarzu 1 godzinę z puszką.

7.   Dziękujemy wszystkim, którzy przez ostatnie dni zaangażowali się w sprzątanie naszego cmentarza. Kto będzie miał czas – zapraszamy w najbliższy wtorek – od godz. 10.00 do wspólnego posprzątania liści przy kontenerze.

8.  Powoli nasze oba cmentarze się zapełniają i zaczynie brakować miejsc na pochówki, zanim powstanie nowy cmentarz. W związku z tym że polski prawo pozwala na pochówek w tym samym miejscu już po 20 latach, zwracam się z prośbą, byśmy wykorzystywali miejsca na pochówki naszych bliskich w miejscach gdzie złożone są prochy członków naszych rodzin albo też poinformowali o miejscach, którymi nikt się nie opiekuje, a które można będzie ponownie wykorzystać. Informacje te prosimy kierować do ks. proboszcza.

9.   Tydzień temu przeprowadzane były badania dotyczące naszego uczestnictwa we Mszach św. i przystępowania do Komunii św. W naszej parafii w ubiegłą niedzielę na wszystkich Mszach św. uczestniczyło razem  667 osób, w tym: 401 kobiet i  265 mężczyzn, zaś do Komunii przystąpiło razem 237 osób w tym: 173 kobiet i  64 mężczyzn. Reasumując: 37 % mieszkańców naszej parafii uczestniczyło w ubiegłą niedzielę we Mszy św. i tylko 13% z ogółu parafian przystąpiło do Komunii św.

XXIX Niedziela Zwykła  

–   dn. 20 października 2013 r.

1.    Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Dziękujemy za złożone ofiary na cele misji.

2.    W ubiegłą niedzielę podczas kwesty na Fundusz Stypendialny Dzieło Nowego Tysiąclecia została zebrana do puszek 1211 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

3.    Za tydzień po Mszy św. o godz. 10.00 w kościele odbędzie się spotkanie uczniami klas III gimnazjum mieszkających na terenie naszej parafii.

4.    We wtorek przypada liturgiczne wspomnienia bł. Jana Pawła II.

5.    Już niewiele dni dzieli nas od uroczystości związanych z pamięcią o zmarłych. W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy w tych dniach zaangażowali się w sprzątanie cmentarza.

6.    Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki na Wypominki. W naszej świątyni imiona zmarłych wyczytywane będą podczas różańca 1, 2, 3 i 9 listopada czyli w piątek, sobotę i niedzielę oraz następną sobotę. O godz. 17.00 - różaniec, a o godz. 18.00 - Msza św. w intencji zmarłych. Wypełnione kartki z zaznaczona datą można przynosić do zakrystii, kancelarii lub wrzucić na tacę. 

7.    Na stoliku pod chórem wyłożone są najnowsze numery czasopism katolickich, a wśród nich – gazeta Dobre Nowiny poświęcona potędze różańca w cenie tylko 70 gr.

8.  Dzisiaj w całej Polsce przeprowadzane są badania niedzielnych praktyk religijnych tzw. dominicantes i communicantes. Liczy się ilość wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy Św. i przystępujących do Komunii Św. Stąd prosimy, by dzisiaj wyjątkowo wychodzić z kościoła tylko głównymi drzwiami – w ten sposób pomożemy ministrantom w liczeniu uczestników Mszy św.

XXVIII Niedziela Zwykła  

   dn. 13 października 2013 r.


1.   Dziś - z okazji XIII Dnia Papieskiego - po Mszach św. przed kościołem są zbierane datki pieniężne do puszek Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia” na rzecz zdolnej, lecz niezamożnej polskiej młodzieży. Włączmy się w tę akcję.

2. Duszpasterstwo Akademickie zaprasza studentów, nauczycieli akademickich oraz pracowników wszystkich białostockich uczelni na Mszę Św. dzisiaj o godz. 19.30 do Katedry z racji Inauguracji Roku Akademickiego.

3. Jutro przypada Dzień Edukacji Narodowej. W tym miejscu pragniemy przyłączyć się do życzeń składanych wszystkim pracownikom szkoły i oświaty począwszy od dyrekcji, Grona Pedagogicznego, po wszystkich pracowników socjalnych. Dziękując za Wasz trud w dzieło wychowania dzieci i młodzieży oraz troskę o nich, życzymy wielu sił i wytrwałości oraz Bożego błogosławieństwa na każdy dzień

4.  Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza Pracowników Służby Zdrowia na Mszę św. w patronalne święto św. Łukasza do Katedry w piątek na godz. 18.00

5.   W tym tygodniu przypadają liturgiczne wspomnienia: św. Teresy od Jezusa, św. Jadwigi Śląskiej, św. Ignacego Antiocheńskiego, św. Jana Kantego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

6. Za tydzień będą przeprowadzone badania niedzielnych praktyk religijnych tzw. dominicantes i communicantes. Liczyć będziemy ilość wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy Św. i przystępujących do Komunii Św.

7.   Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki na Wypominki. W naszej świątyni imiona zmarłych wyczytywane będą podczas różańca 1, 2, 3 i 9 listopada czyli w piątek, sobotę i niedzielę oraz następną sobotę. O godz. 17.00 - różaniec, a o godz. 18.00 - Msza św. w intencji zmarłych. Wypełnione kartki z zaznaczona datą można przynosić do zakrystii, kancelarii lub wrzucić na tacę.

XXVI Niedziela Zwykła 

–  dn. 29 września  2013 r.

 

1. Dziś po Mszy św. o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie z młodzieżą gimnazjalną z klas III przygotowującymi się do przyjęcia sakramentu bierzmowania i ich rodzicami.

2. Już we wtorek rozpoczynamy miesiąc październik.

Nabożeństwa różańcowe w naszej świątyni odprawiane będą w następującym porządku:

- w dni powszednie - jeden dziesiątek różańca po Mszy o godz. 7.00;

- cały różaniec codziennie po Mszy o godz. 18.00.

Również i w tym roku organizujemy specjalnie krótkie nabożeństwo różańcowe dla dzieci, które odprawiane będzie codziennie o godz. 17.30

      Serdecznie zapraszamy do modlitwy różańcowej nie tylko w kościele, ale

      także w gronie rodzinnym i sąsiedzkim.

3.  W tym tygodniu przypadają wspomnieniaśw. Hieronima, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Aniołów Stróżów, św. Franciszka, św. Faustyny Kowalskiej oraz Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota Miesiąca.

4. W następną niedzielę w związku z przypadającym w tym tygodniu wspomnieniem św. Franciszka w naszym kościele zostanie odprawiona o godz. 13.30 Msza św. w intencji leśników oraz wszystkich pracowników lasu i tartaków.

5. Dobiegają końca zaplanowane na ten rok prace remontowe zabytkowego muru wokół naszej świątyni. Powoli znika odrapany, pochylony mur, a pojawia się coraz większa część już odnowiona, pokryta - jak przed stu laty - dachówką. W następnym roku zaplanowany jest remont ostatniej części muru. Zbliżają się terminy uregulowania opłat za ten rok stąd - w najbliższą niedzielę tace zbierana podczas Mszy św. przeznaczona będzie na opłaty związane z tym remontem. Dziękujemy też za wszelki wpłaty bankowe dokonywane na ten cel.

 XXIII Niedziela Zwykła

- 8 września 2013 r.

1. Dziś przypada święto Narodzenia NMP zwane potocznie świętem Matki Bożej Siewnej, stąd po Mszach św. o godz. 8.00, 10.00 i 18.00 nastąpi poświęcenie ziarna i nasion na zasiew.

2. W miniony poniedziałek rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dziś poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych podczas Mszy św. o godz. 12.00. Zapraszamy na tę Mszę św. wszystkich najmłodszych, zarówno przedszkolaków, jak i uczniów.

3. W najbliższą sobotę – w święto Podwyższenia Krzyża wyruszy z Supraśla z obu parafii Piesza Pielgrzymka z Krzyżami do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie Wyjście spod naszego kościoła Świętej Trójcy o godz. 10.00. Msza św. w Świętej Wodzie o godz. 15.00. Istnieje możliwość powrotu do Supraśla autokarem.

4.  Za tydzień przed kościołem zbierane będą do puszek ofiary na potrzeby KUL i Centrum Formacji Laikatu.

5.  Pragniemy reaktywować działalność chóru przy naszej parafii, który uświetniać będzie swym śpiewem uroczystość kościelne. Wszystkich, którzy lubią śpiewać - zarówno z grona młodzieży, jak i osoby dorosłe i w ten sposób wielbić Pana Boga - zapraszamy dziś i za tydzień na przesłuchania, które odbędą się w naszym Domu Parafialnym po Mszy św. o godz. 10.00 i 12.00.

6. W niedzielę za tydzień w godzinach popołudniowych przeżywać będziemy uroczystość poświęcenia w Kopnej Górze nowego wojskowego cmentarza Powstańców Listopadowych, połączone ze złożeniem tam 46 trumien ze szczątkami poległych powstańców. Uroczystości rozpoczną się w Supraślu o godz. 13.00 przy kaplicy Buchholzów, a następnie w Kopnej Górze o godz. 14.00. Szczegóły zawarte są na plakatach wywieszonych przed kościołem.

 

 

IX Niedziela Zwykła      dn. 2 czerwca  2013 r.

 

1.  Dziś po raz szósty w Polsce obchodzony jest Dzień Dziękczynienia. To inicjatywa w polskim Kościele, mająca na wskroś chrześcijański charakter, uczy nas postawy wdzięczności wobec Boga i człowieka.

2.W dniu dzisiejszym przed polskimi kościołami zbierane są do puszek ofiary na budowę Świątynię Opatrzności Bożej jako wotum wdzięczności naszego narodu za wolność Ojczyzny.

3.   Przeżywamy Rok Wiary. Jeszcze papież Benedykt XVI zaplanował, a obecny papież Franciszek potwierdził, by dnia 2 czerwca czyli dzisiaj na całym świecie o tej samej porze odbyła się godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu. Taka adoracja odbędzie się po raz pierwszy w dziejach Kościoła. Stąd zapraszamy dziś na godzinę 17.00 na wspólną Adorację łącząc się z całą wspólnotą wierzących na całym świecie na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem.

4.   Ten tydzień bogaty jest we wspomnienia i święta. I tak:

-   przeżywamy kolejne dni Okrawy Bożego Ciała. Zapraszamy na Nieszpory Eucharystyczne i procesje codziennie po wieczornej Mszy św.

-   w czwartek - zakończenie Oktawy Bożego Ciała – Tego dnia w miejsce wieczornej Mszy zostaną o godz. 18.00 odprawione uroczyste Nieszpory Eucharystyczne połączone kazaniem z procesja dookoła kościoła, a po nich tradycyjne poświęcenie wianuszków i błogosławieństwo dzieci.

-   w piątek Kościół obchodzi Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa. Tego dnia z racji na przypadającą uroczystość nie obowiązuje nas post od pokarmów mięsnych. Tego dni przypada także I piątek miesiąca.

-   w sobotę –przypada wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi

5.      Za tydzień po Mszy o godz. 10.00 spotkanie formacyjne młodzieży z I i II klasy gimnazjum w ramach przygotowań do bierzmowania.

 

Uroczystość Świętej Trójcy    dn. 26 maja 2013 r.

 

1.Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Świętej Trójcy - patronalne święto naszej parafii. Uroczysta Msza św. odpustowa połączona z procesja eucharystyczna dookoła kościoła – o godz. 12.00.

2.Dziś także przypada DZIEŃ MATKI - szczególny dzień, w którym pragniemy okazać wdzięczność naszym matkom, za wszelkie przejawy okazanego serca i dobra zarówno dla tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał do siebie.

3.W tym tygodniu przeżywać będziemy:

-  w czwartek obchodzić będziemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w naszej polskiej tradycji zwane też Uroczystością Bożego Ciała. W tym dniu w naszym kościele Msze św. odprawiane będą o godz. 8.00 i 18.00. Główna uroczysta Msza św. dla obu parafii zostanie odprawiona w tym roku w kościele pw. NMP Królowej Polski o godz. 9.30. Po Mszy procesja eucharystyczna ulicami naszego miasta, i tak: ul. Dolną (I ołtarzyk), ul. Nową (II ołtarzyk), ul. Słowackiego i ul. Piłsudskiego (III ołtarzyk - przy sklepie „Leśny”) i zakończenie procesji przy naszym kościele - gdzie będzie IV ołtarzyk. Zwracamy się z prośbą o wspólną pomoc w przygotowaniu ołtarzyków. Zachęcamy do dekoracji domów i mieszkań, nie tylko na trasie procesji.

- przez cały tydzień czyli w oktawie Bożego Ciała – po Mszy św. wieczornej Nieszpory Eucharystyczne i procesja dookoła kościoła.

- w tym tygodniu przypada I sobota miesiąca oraz wspomnienia św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Justyna i święto Nawiedzenia NMP

 

4. Za tydzień obchodzić będziemy Święto Dziękczynienia pod hasłem: „Dziękujemy za łaskę wiary”. Z tej okazji przed kościołami naszej ojczyzny będą zbierane ofiary do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie. 

 

V Niedziela Wielkanocna      dn. 28 kwietnia 2013 r.

1.Rozpoczęty tydzień bogaty jest w święta liturgiczne i różne wydarzenia. I tak :

- w środę (1 maja) – przypada wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Także w środę rozpoczynamy miesiąc maj Nabożeństwa Majowe w naszej świątyni odprawiane codziennie po Mszy św. wieczornej.

-   w czwartek (2 maja) – obchodzić będziemy Święto Flagi Państwowej i Tradycji Narodowych. Pamiętajmy w tych dniach o wywieszeniu biało-czerwonych flag.

-  w piątek (3 maja) –przypada Uroczystość NMP, Królowej Polski – Głównej Patronki Polski oraz 222. rocznica uchwalenia pamiętnej Konstytucji 3 Maja. W naszym kościele Msze św. odprawiane będą w piątek w porządku niedzielnym czyli o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00, zaś główne miejskie obchody tego majowego święta rozpoczną się Mszą św. w intencji Ojczyzny o godz. 11.00 w kościele pw. NMP Królowej Polski w Supraślu, a później przed Pomnikiem Orła Białego. W tym roku 3 maja przypada I piątek miesiąca.

- w sobotę z Katedry o godz. 7.30 wyruszy XX Piesza Pielgrzymka Mężczyzn do Krypna. Ukoronowaniem pątniczej wędrówki będzie uroczysta Msza Św. o godz. 18.00. Zapisy będą prowadzone na trasie.

- w sobotę przypada także I sobota miesiąca maja – wieczorem w naszym kościele Msza św. w intencji członków Kół Żywego Różańca.

2.Po raz drugi nasza parafia jest organizatorem akcji "PODZIELMY SIĘ JEDNYM Z NAJCENNIEJSZYCH DARÓW - WŁASNĄ KRWIĄ". Stąd dziś przed naszą świątynią ustawiony jest krwiobus, gdzie można będzie do godz. 14.00 oddać swoją krew. Włączmy się w miarę możliwości w tę akcję w trosce o osoby potrzebujące tego niezastąpionego daru. Pamiętajmy, iż osoby chcące oddać krew muszą mieć przy sobie dokument tożsamości.

3.W imieniu nas duszpasterzy, a przede wszystkim blisko 60-osobowej grupy dzieci i młodzieży uczestników rekolekcji, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Surażu pragniemy podziękować wszystkich osobom. które ofiarowały swoje wypieki, by jeszcze bardziej osłodzić pobyt na rekolekcjach. Dziękujemy za bardzo duży odzew na naszą prośbę.

 

Niedziela Palmowa  

   dn. 24 marca 2013 r.

 

1. Dziś świętujemy Niedzielę Palmową rozpoczynającą Wielki Tydzień.

2. Wzorem lat ubiegłych, dzisiaj odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta (od naszego kościoła, dalej ul. Piłsudskiego, Słowackiego, Nową i Dolną do kościoła NMP Królowej Polski). Droga Krzyżowa rozpocznie się ok. godz. 19.00 przed naszym kościołem.

3. Dziękujemy wszystkim, którzy zatroszczyli się, by osoby chore i w podeszłym wieku mogły skorzystać z posługi wielkopostnej spowiedzi i komunii św. W dniu wczorajszym odwiedziliśmy łącznie 22 osób. 

4. W tym roku Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która przypada 25 marca, z racji na przeżywany Wielki Tydzień przesunięta została na 8 kwietnia, czyli pierwszy dzień po Oktawie Zmartwychwstania Pańskiego.

5. W środę wieczorem organizujemy w naszym kościele „Noc konfesjonałów” począwszy od godz. 21.00 - w ten sposób dajemy ostatnią szansę wyspowiadania się przed świętami.

6. Porządek nabożeństw podczas Triduum  Paschalnego w naszym kościele

  w Wielki Czwartek, w dzień ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii, we wszystkich kościołach, oprócz katedr, nie ma odprawianych Msze św. w godzinach porannych. U nas dopiero o godz. 19.00 przeżywać będziemy tego dnia Mszę św. Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy św. uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia i indywidualna adoracja do godz. 22.00.

  w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii (nie ma tego dnia odprawianej Mszy św.). Indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentuw naszym kościeleod godz. 10.00, aż do Liturgii Męki i Śmierci Pańskiej, która rozpocznie się o godz. 19.00. Ofiary składane podczas adoracji krzyża w czasie nabożeństwa przeznaczone są na wsparcie chrześcijan w Ziemi Świętej. Po zakończonej Liturgii indywidualna adoracja do godz. 22.00.

Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje wszystkich post ścisły.

  w Wielka Sobotę – indywidualna adoracja Grobu Pańskiego od godz. 10.00 do Mszy św. Wigilii Paschalnej, która  w naszej świątyni rozpocznie się o godz. 20.00. Adoracja przy Grobie Pańskim będzie trwała przez całą noc do Rezurekcji.

W Wielka Sobotę święcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 12.00 do 18.00, co pół godziny. Wcześnie - o godz. 11.00 święcenie pokarmów w Cieliczance i w Kołodnie. Kościół zaleca w tym dniu powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych aż do zakończenia Mszy św. wieczornej.

Przypominamy, iż w tym roku w noc Zmartwychwstania przypada zmiana czasu, czyli o godziną krótsza będzie ta noc,  więc wcześniej o godzinę przeżywać będziemy Rezurekcję.

 7. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę kancelaria nie będzie czynna.

 8. W przedsionku kościoła i w zakrystii rozprowadzane są w cenie 5 i 8 zł paschaliki Caritas, które zapalone w święta wielkanocne będą znakiem naszej pamięci o ludziach ubogich, do której to pamięci gorąco zachęca nowo wybrany papież Franciszek.

 9. Na stoliku pod chórem można tez nabyć tygodnik „Gość Niedzielny” z dołączonym pięknym wizerunkiem papieża Franciszka.

 

V Niedziela Wielkiego Postu  

- dn. 17 marca 2013 r.

 

1.Od dzisiejszej, piątej, niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Do dziś towarzyszyło nam wezwanie Kościo­ła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą mi­łosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charak­teru pasyjnego. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Apel ten kierujemy zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych wielkopostnych nabożeństwach.

2.We wtorek, 19 marca, obchodzimy Uroczystość św. Józefa. Msze św. w naszym kościele będą odprawiane o godz. 8.00, 16.30 i 18.00. Tego dnia swoja posługę pasterska oficjalnie rozpocznie papież Franciszek, którego już dziś otoczmy modlitwa.

3.W najbliższą sobotę od godziny 9.30 pragniemy z posługą spowiedzi i Komunii św. odwiedzać osoby chore i w podeszłym wieku. Adresy tych osób można zgłaszać w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.

4.Za tydzień przypada Niedziela Palmowa. Podobnie jak w ubiegłym roku młodzież rozprowadzać będzie wykonane przez siebie żywe palmy, z których dochód przeznaczony będzie na cele duszpasterstwa młodzieży naszej parafii. Poświęcenie palm podczas każdej Mszy św. Tradycyjnie w Niedzielę Palmową po Mszy św. wieczornej przeżywać będziemy Drogę Krzyżową ulicami miasta.

5. W zakrystii lub do skarbonki wyłożonej na stoliku pod chórem Tradycyjnie można składać ofiary na dekoracje i kwiaty do Grobu Pańskiego.

6. W przedsionku kościoła i w zakrystii rozprowadzane są w cenie 5 i 8 zł paschaliki Caritas, które zapalone w święta wielkanocne będą znakiem naszej pamięci o ludziach ubogich, do której to pamięci gorąco zachęca nowo wybrany papież Franciszek.

III Niedziela Wielkiego Postu  

–   dn. 3 marca 2013 r.

 

1. Przeżywamy dziś już trzecią niedziele Wielkiego Postu, warto sobie zadać pytanie czy zrobiłem już sobie jakieś postanowienie, a jeżeli tak to jak je realizuję? Co zmieniłem w moim życiu i postępowaniu? Może też warto w tym okresie powstrzymać się od spożywania alkoholu i robienia zakupów w niedzielę?

2.  Jutro przypada  uroczystość św. Kazimierza – patrona naszej prowincji kościelnej

3. W piątek przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o tych najbardziej utrudzonych, a zwłaszcza o matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata.

4. Pragniemy poinformować, te osoby które jeszcze nie uczestniczyły w rekolekcjach wielkopostnych iż w sąsiedniej parafii rozpoczną się one już w najbliższy piątek. Również Duszpasterstwo Rodzin zaprasza na rekolekcje wielkopostne małżeństw niesakramentalnych i osób rozwiedzionych, które rozpoczną się za tydzień w niedzielę o godz. 17.00 w dolnym kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku przy ul. Sybiraków. Comiesięczne spotkania małżeństw niesakramentalnych odbywają się w tymże kościele w każdą II niedzielę miesiąca o godz. 17.00.

5. Ukazał się nowy numer miesięcznika diecezjalnego „Drogi Miłosierdzia” a w nim m.in. artykuł wyjaśniający stanowisko Kościoła w kwestii toczącej się ostatnio w Polsce dyskusji na temat tzw. związków partnerskich. Na stoliku pod chórem można nabyć również tygodnik „Gość Niedzielny” z dołączonym filmem o Benedykcie XVI.

6. Wszystkich zainteresowanych odkrywaniem tajemnic wiary zapraszamy na organizowane przez naszą parafię cotygodniowe „Spotkania z wiarą”. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się nie dziś – jak wcześniej ogłaszaliśmy - lecz w najbliższą niedzielę po Mszy św. wieczornej. Spotkania te poprowadzi egzorcysta – ks. Paweł Popielnicki.

7. W minionym tygodniu z grona naszej wspólnoty parafialnej przeszła do wieczności, osiągając wiek 103 lat, śp. Olga Sidorowicz zamieszkała przy ul. Nowy Świat. Panią Olgę oraz wszystkich zmarłych polećmy Miłosierdziu Bożemu.

II Niedziela Zwykła    dn. 20 stycznia 2013 r.

 

1.Przed kilkoma dniami rozpoczynamy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W tych dniach w sposób szczególny pamiętajmy o modlitwie w intencji zjednoczenia i współpracy pomiędzy różnymi wyznaniami chrześcijańskimi

2.Jutro, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a pojutrze – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Pana.

3.W najbliższy wtorek przypada 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego z 1863 r. Ten ważny zryw polskiej ludności przeciw zaborcy pragniemy uczcić także w naszym mieście w najbliższy wtorek poprzez Mszą św. odprawioną w dawnym rycie w intencji uczestników powstania w naszym kościele o godz. 18.00 i późniejszym przemarszem ulicami miasta pod Czerwony Krzyż, gdzie odbędzie się dalsza część tych jakże ważnych  rocznicowych uroczystości.

4.Rozpoczął się okres ferii zimowych dzieci i młodzieży. Jako parafia – wzorem lat ubiegłych – pragniemy zagospodarować część ich wolnego czasu organizując FERIE z oazą”. W programie przewidzenie są m.in.: przybliżenie ruchu oazowego, a także wycieczka do Białegostoku, zwiedzanie białostockiego Seminarium Duchownego oraz Muzeum Archidiecezji, spotkanie dzieci i młodzieży z nowym biskupem pomocniczym ks. Henrykiem Ciereszko, ognisko, zabawy w lesie, zajęcia plastyczne. „FERIE z oazą” trwać będą w najbliższym tygodniu (od poniedziałku do piątku) w godz. 9.00-13.00. Istnieje jeszcze możliwość zapisania dzieci - zostało bowiem kilka miejsc. W następnym tygodniu organizowany jest również przez naszą parafię obóz ministrancki w Surażu. Zwracamy się także o pomoc w dofinansowaniu tej formy zagospodarowania czasu dzieciom w czasie ferii, stąd także dziś przed kościołem zbierane są do puszek ofiary na ten cel. Dajmy dzieciom możliwość wspólnego spędzenia czasu wolnego z wartościami.

5.Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku organizuje podczas ferii zimowych trzydniowe rekolekcje dla młodzieży męskiej, które rozpoczną się w piątek 1 lutego o godz. 16:00, a zakończą się w niedzielę 3 lutego o godz. 13:00. Więcej informacji znajdziemy na plakacie na tablicy ogłoszeń.

6.Jak część osób zauważyła, w minionym tygodniu zakończyła się renowacja konserwatorska figury św. Józefa. W tym miejscu w imieniu całej naszej wspólnoty parafialnej pragnę serdecznie podziękować jednej z parafianek, która chciała pozostać anonimową, za pomysł i całościowe sfinansowanie odnowienia tej zabytkowej figury.

7.W zakrystii i w sklepiku rozprowadzane są świece Gromnice w cenie 5 zł za parę.

 

Niedziela Chrztu Pańskiego   

- dn. 13 stycznia 2013 r.

 

1. Dziś w Niedzielę Chrztu Pańskiego - o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji dzieci, które w ubiegłym roku 2012  przyjęły sakrament chrztu świętego w naszym kościele. Chcemy otoczyć naszych najmłodszych chrześcijan oraz ich rodziców i najbliższą rodzinę wspólną modlitwą, prosząc o Boże błogosławieństwo, łaskę zdrowia i wszelkie potrzebne dary.

Dzisiejszą Niedzielą Chrztu Pańskiego kończymy liturgiczny okres Bożego Narodzenia.

2. Dziś po Mszy o godz. 12.00 spotkanie formacyjne dzieci z klasy II szkoły podstawowej przygotowujące się do I Komunii Świętej

3. Za tydzień natomiast po Mszy św. o godz. 10.00 spotkanie formacyjne młodzieży z III klasy gimnazjum przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania.

4.Trwa wizyta duszpasterska zwana „kolędą”. W tym tygodniu pragniemy odwiedzić mieszkańców ulic: Nowy Świat, Świerkowa, Klonowa, Topolowa i modrzewiowa. Niech ona będzie okazją do wspólnej modlitwy, wzajemnego poznania się, zbliżenia i rozmowy o problemach nie tylko konkretnej rodziny, ale także o sprawach naszej parafialnej wspólnoty.

Dokładny wykaz kolędy zamieszczony jest w gablotkach w kościele i na zewnątrz oraz na stronie internetowej.

5. W minionym tygodniu Wszechmogący Bóg powołał do wieczności czworo naszych parafian: śp. Tadeusza Karpowicza z miejscowości Kołodno, śp. Marię Malinowską z Zasad, śp. Mariannę Niechwiedowicz i śp. Grażynę Gawryluk – obie z ul. Cieliczańskiej. Wszystkie to osoby powierzmy Miłosierdziu Bożemu.

Uroczystość Objawienia Pańskiego 

- dn. 6 stycznia 2013 r.

 

1.Dziś obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego - w polskiej tradycji nazywana również Uroczystością Trzech Króli. Taca zbierana podczas wszystkich Mszy św. przeznaczona będzie na wsparcie misji. Pragniemy przypomnieć o zmianie porządku nabożeństw w niedziele i uroczystości. Od dziś Msze św. w te dni odprawiane są o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00.

2.Dzisiaj także swoje obchody świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają wyznawców prawosławia. Pamiętajmy o złożeniu serdecznych życzeń naszym bliskim, sąsiadom, współpracownikom tegoż wyznania i uszanowaniu ich święta.

3.W ramach odwiedzin duszpasterskich w tym tygodniu odwiedzimy mieszkańców Internatu Liceum Plastycznego, Pl. Kościuszki, ulic Cieliczańskiej, Sławińskiego, Zielonej, Posterunkowej i leśniczówki Krasny Las. Dokładny program został zamieszczony w gablotach i na stronie internetowej parafii.

Kto chciałby przy tej okazji złożyć ofiarę na potrzeby remontu Domu Parafialnego i renowacji muru – może wziąć dzisiaj przygotowaną na ten cel kopertę, leżącą na stoliku pod chórem.

4.W najbliższą niedzielę przeżywać będziemy Niedzielę Chrztu Pańskiego, dzień wdzięczności za łaskę wiary i sakrament chrztu.  W tym dniu zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich dzieci, które w roku 2012 w naszym kościele przyjęły sakrament chrztu z prośba o Boże błogosławieństwo i łaskę zdrowia tym maluszkom. Rodziców tych dzieci wraz z pociechami zapraszamy w niedzielę na godz. 10.00.

5.Na zakończenie Mszy św. pobłogosławimy kredę i kadzidło. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to podkreślić, że jak ci Mędrcy ze Wschodu, również i my szukamy Chrystusa i radujemy się z Jego odnalezienia. Ten znak (C+ M + B 2011) oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat” i stanowi wobec innych świadectwo naszej wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego polskiego zwyczaju. Zabierzmy też do naszych domów szczyptę poświęconego kadzidła - niech jego woń przeniknie nasze mieszkania.

 

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki 
   dn. 1 stycznia 2013 r.

 

1.Dziś przeżywamy Nowy Rok i kościelna Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Przypominamy, iż jest to jedno ze świąt nakazanych – stąd też nasze uczestnictwo tego dnia we Mszy św. jest obowiązkowe pod sankcja grzechu ciężkiego. Msze św. w naszym kościele w Nowy Rok odprawiane będą o godz. 9.30, 11.30 i 18.30.

2. Dzień 1 stycznia jest też rokrocznie dniem modlitw o pokój. Za udział w publicznym odmówieniu lub odśpiewaniu hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można uzyskać odpust zupełny

3. W tym tygodniu przypada I piątek i I sobota miesiąca. Członków Kół Żywego Różańca zapraszamy do naszego kościoła w sobotę na godz. 18.00.

4. Za tydzień w niedzielę przypada uroczystość Objawienia Pańskiego – zwaną świętem Trzech Króli. Ofiary zbierane w tym dniu na tacę przeznaczone są cele misji. Również w niedziele po Mszy św. dziecięcej odbędzie się koncert chóru najmłodszych dzieci tzw. „Cantus Deo Junior”. W repertuarze – kolędy w wykonaniu najmniejszych pociech.

5. Po Nowym Roku od poniedziałku, rozpoczniemy odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Pragniemy odwiedzić naszych Parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin Boże błogosławieństwo. „Kolęda” ma także służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu się, zbliżeniu duszpasterzy do powierzonych ich trosce parafian i odwrotnie. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach całej naszej wspólnoty parafialnej.

Szczegółowy plan tegorocznych odwiedzin duszpasterskich wywieszony jest w gablotach oraz podany na stronie internetowej.

Przez cały okres odwiedzin kolędowych od poniedziałku do piątku włącznie (oprócz I piątku miesiąca Msze św. odprawiane będą tylko z rana o godz. 7.00 (nie będą odprawiane w te dni Msze św. wieczorne).

6. Przypominamy o zmianie godzin Mszy św. w naszym kościele w niedziele i uroczystości. W nowym porządku począwszy od następnej niedzieli - 6 stycznia Msze św. w naszej świątyni będą odprawiane o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00. 

 

Uroczystość Narodzenia Pańskiego  

   dn. 25 grudnia 2012 r.

 

1.„Zwiastuję Wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu, dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan” – takie słowa skierował anioł do pasterzy w noc Bożego Narodzenia. Słowa te skierowane są dzisiaj również do wszystkich nas. Niech więc radość płynąca z narodzenia Pana będzie udziałem całego świata, naszego narodu, naszych rodzin, wszystkich naszych krewnych, znajomych i przyjaciół. Niech te święta dla wszystkich Was Drodzy Parafianie i Goście będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą, nieraz trudną codzienność.

Z najserdeczniejszymi życzeniami – duszpasterze: ks. Andrzej i ks. Mariusz

2. Rozpoczęliśmy okres Narodzenia Pańskiego, niezwykle bogaty w znaki Bożej obecności, który będzie trwał aż do niedzieli Chrztu Pańskiego, czyli do 13 stycznia.

3. Dziś - w pierwszy dzień świąt Msze św. odprawiane będą o  9.30, 11.30 i 18.30.  

4. Jutro - w drugi dzień świąt - przypada święto św. Szczepana męczennika. Msze św. w naszym kościele odprawione będą o godz.  8.00,  9.30 i 11.30. Taca zbierana w tym dniu tradycyjnie przeznaczona będzie na KUL i Centrum Formacji Laikatu.

5. W imieniu swoim całej wspólnoty parafialnej pragnę podziękować wszystkim którzy przyczynili się wykonania dekoracji w naszym kościele, ustawienia szopki, przygotowania dzisiejszych uroczystości –dziękuję ks. Mariuszowi, p. Izydorowi,, ministrantom oraz państwu Sobolewskim, Fidziukiewicz i Kisielom. Bóg zapłać.

6.  Po Nowym Roku rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Plan kolędy będzie podany najbliższą niedzielę.

 

Dzisiaj jest

czwartek,
07 grudnia 2023

(341. dzień roku)

Święta

Czwartek, I Tydzień Adwentu
Rok B, II
Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i dr Kościoła

Sonda

Czego najczęściej poszukujesz na stronie parafialnej?

godziny sprawowania Mszy św.

aktualności z życia parafii

informacje o parafii i jej historii

fotografie z życia parafii

ogłoszenia duszpasterskich

formalności kancelaryjne

regulamin cmentarza

informacje o grupach i wspólnotach działających przy parafii

inne informacje


Licznik

Liczba wyświetleń strony:
50048